RAPORT

Wojna na Ukrainie

„To ja poinformowałam o zachowaniu Lisa”. Wyznanie dziennikarki „Newsweeka”

Renata Kim i Tomasz Lis (fot. PAP/Tomasz Gzell/Stach Leszczyński)
Renata Kim i Tomasz Lis (fot. PAP/Tomasz Gzell/Stach Leszczyński)

„To ja byłam osobą, która zawiadamiała HR i związki zawodowe o sytuacji w Newsweeku” – poinformowała na Twitterze dziennikarka gazety Renata Kim. Tomasz Lis został odwołany z funkcji redaktora naczelnego tygodnika 24 maja.

Żakowski przestrzega przed rozliczaniem Lisa: Lincz jest gorszy niż mobbing

Podwładni Tomasza Lisa twierdzą, że latami ich wyzywał i poniżał, a także pozwalał sobie na seksistowskie i homofobiczne żarty. – Mamy w Trzódce...

zobacz więcej

Tomasz Lis został odwołany z funkcji naczelnego w trybie natychmiastowym. Dziennikarz zakończył pracę w wydawnictwie po 10 latach na stanowisku redaktora naczelnego „Newsweek Polska”. „Jest czas powitań i czas pożegnań” – napisał na Twitterze Lis.

Później pojawiły się informacje, że za odejściem dziennikarza stały oskarżenia o mobbing.

Pod koniec maja TOK FM wspomniano o tekście wp.pl, w którym byli podwładni Tomasza Lisa skarżą się na jego zachowanie. Wspominają o zaglądaniu w dekolt, poniżaniu i żartach z osób LGBT+.

– Zostałem wywołany pośrednio do odpowiedzi ws. tekstu, którego nie miałem szans przeczytać, bo usłyszałem o nim dokładnie w momencie, gdy wychodziłem z domu do radia – powiedział Lis.

Między czasie Inspekcja Pracy podjęła decyzję, że zbada wewnętrzne procedury panujące w wydawnictwie Ringier Axel Springer.

28 czerwca stacja ogłosiła, że Lis nie będzie zapraszany jako komentator.

Od 1 lipca obowiązki redaktora naczelnego przejął Tomasz Sekielski. W pierwszym felietonie odniósł się do sposobu zarządzania tytułem. Co napisał? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W niedzielę do kwestii odwołania Lisa odniosła się na Twitterze Renata Kim.

„Jestem wdzięczna nowemu naczelnemu za to, że nas wysłuchał i zrozumiał. Teraz mogę już przyznać, że to ja byłam osobą, która zawiadamiała HR i związki zawodowe o sytuacji w Newsweeku” – napisała dziennikarka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej