RAPORT

Wojna na Ukrainie

Francja. Zmarł słynny brytyjski reżyser teatralny

Reżyser był wielokrotnym laureatem wielu nagród teatralnych i telewizyjnych (fot. Lea Suzuki/The San Francisco Chronicle via Getty Images)
Reżyser był wielokrotnym laureatem wielu nagród teatralnych i telewizyjnych (fot. Lea Suzuki/The San Francisco Chronicle via Getty Images)

Słynny brytyjski reżyser teatralny, filmowy i operowy Peter Brook zmarł w sobotę w wieku 97 lat w Paryżu, gdzie mieszkał od ponad pół wieku – podały w niedzielę francuskie i brytyjskie media.

Wielki powrót Deppa? Wytwórnia proponuje mu setki milionów dolarów

Głośny rozwód z Amber Heard i oskarżenia o przemoc domową uczyniły z Johnny'ego Deppa persona non grata branży filmowej. Jednak wygrany proces z...

zobacz więcej

Brook był znany przede wszystkim z przełomowych adaptacji dzieł Williama Szekspira dla Royal Shakespeare Company, w tym zwłaszcza „Snu Nocy Letniej” z 1970 r., wykonywanym w białym sześcianie i z użyciem trapezów. Był wielokrotnym laureatem nagród teatralnych i telewizyjnych - Tony Awards, Emmy Awards i Laurence Olivier Award, komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego oraz francuskiej Legii Honorowej.

Kariera Brooka rozpoczęła się od wyreżyserowania „Doktora Faustusa” w 1943 r. w Torch Theatre w Londynie. Następnie został dyrektorem ds. produkcji w Royal Opera House w Londynie i wystawił tam kontrowersyjną adaptację „Salome” Richarda Straussa ze scenografią autorstwa Salvadora Dalego. Dla Royal Shakespeare wyreżyserował, oprócz wspomnianego „Snu Nocy Letniej”, także m.in. „Tytusa Andronikusa”, „Króla Leara” i „Burzę”.

W 1964 r. wyreżyserował pierwszą anglojęzyczną wersję sztuki „Marat/Sade”, która w następnym roku została przeniesiona na Broadway i zdobyła Tony Award za najlepszą sztukę, a także przyniosła Brookowi tytuł najlepszego reżysera. Brook był również znany ze współpracy z Jean-Claude Carrière przy adaptacji indyjskiego poematu epickiego „Mahabharata” - po raz pierwszy został on wystawiony na scenie w 1985 roku. Na początku lat 70. przeniósł się do Paryża, gdzie utworzył Międzynarodowy Ośrodek Poszukiwań Teatralnych, a w 1974 r. zaadaptował opuszczony paryski Théâtre des Bouffes du Nord.

„Wiele z jego produkcji było sławnych z powodu pozbawiania teatru zbędnych elementów i destylowania dramatu do jego esencji, prezentowanych czystym okiem i z eleganckim dotykiem” – napisał „The Guardian”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej