RAPORT

Wojna na Ukrainie

„The Sunday Times”: Świątek wciąż ma potencjał do wielkości

Iga Świątek (fot.  Robert Prange/Getty Images)
Iga Świątek (fot. Robert Prange/Getty Images)

– Porażka z Alize Cornet w trzeciej rundzie Wimbledonu nie zmienia faktu, że Iga Świątek ma potencjał, by stać się jedną z największych tenisistek w historii, musi tylko nauczyć się wygrywać mecze, w których jej nie idzie – ocenia brytyjski „The Sunday Times”.

W ślady mistrzyni

zobacz więcej

– Prawdziwą historią była słaba forma nr 1 na świecie, która miała niezwykłą passę, wygrywając 37 meczów z rzędu, w tym zwyciężając w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i na Roland Garros. Widzieliśmy, jak pewnie uderza piłkę, jak jej uderzenia po ziemi pozostawiają ślady na korcie, ale wczoraj nie mogła znaleźć rytmu, co objawiło się już w pierwszych punktach pierwszego gema – wskazuje gazeta.

Jak przyznaje, polska tenisistka starała się urozmaicić grę, spowalniała swoje uderzenia, zmieniała ich kierunek, ale nic nie działało i w połowie drugiego seta jej gra jakby całkowicie zanikła, a kontrast z jej formą w okresie poprzedzającym Wimbledon był wręcz wstrząsający.

–Co to oznacza dla Świątek? Jest młoda i ma wiele wspaniałych atutów. Trudno było nie zauważyć jej dojrzałości i wdzięku, zarówno na korcie, jak i poza nim – ocenia „The Sunday Times”, przywołując wywiad, którego kilka tygodni wcześniej Świątek udzieliła „Guardianowi”.

Mówiła w nim, że mimo wygrania juniorskiego Wimbledonu w 2018 r. nie dostawała takich szans, np. dzikich kart w turniejach, jak jej rówieśniczki z krajów o większych tenisowych tradycjach, co początkowo odbierała jako frustrujące, ale teraz tym bardziej jest dumna, z drogi jaką przeszła i z tego, że na szczyt rankingu dostała się bez żadnej pomocy.

Koniec pięknej passy. Świątek odpadła z Wimbledonu

Iga Świątek przegrała z Alize Cornet (4:6, 2:6) i na trzeciej rundzie kończy przygodę z wielkoszlemowym Wimbledonem. To pierwsza porażka Polki...

zobacz więcej

Najcenniejsza lekcja


– I tak powinno być. To jest zawodniczka, która ma ogromny potencjał, aby stać się jedną z wielkich tej dyscypliny i można mieć nadzieję, że zacznie postrzegać to jako doświadczenie edukacyjne, a nie oskarżenie jej talentów.

Nie radziła sobie na trawie, co było równie widoczne w jej poprzednim meczu z Lesley Pattinamą Kerkhove. To nie jest nawierzchnia, na której czuje się pewnie. Ale tu chodziło o coś więcej niż tylko o trawę; chodziło o zawodniczkę, która nie była w swoim nastroju, nie miała swojej „magii”, walczyła o to, by znaleźć drogę przez własne trudności – pisze „The Sunday Times”.

Jak wskazuje, przychodzi w tym momencie na myśl książka byłego amerykańskiego tenisisty i trenera Brada Gilberta „Winning Ugly”, która opowiada o tym, że grając poniżej swoich możliwości można znaleźć sposób na wygraną i prawdziwa wielkość polega na tym, by umieć zwyciężać właśnie w takich sytuacjach.

–I być może jest to najcenniejsza lekcja, jaką Polka może odebrać. W ostatnich dwóch gemach wydawało się, że straciła chęć do gry, jej uderzenia były niecelne, język ciała zamarł, a poczucie nieuchronności przenikało przez mecz. Na konferencji prasowej po meczu przyznała, że była „zdezorientowana”, „brakowało jej pewności siebie” i nie mogła „znaleźć planu”. Była opanowana w swoich odpowiedziach, spokojna i na swój sposób imponująca. Ale to okazja, by popracować nie nad jej grą A, grą B czy grą C, ale nad jej grą Z – konkluduje „The Sunday Times”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej