RAPORT

Pogarda

Naukowcom z Wiednia udało się zamienić CO2 w alkohole

Ciekawy patent austriackich naukowców (fot. Shutterstock/Kalabi Yau)
Ciekawy patent austriackich naukowców (fot. Shutterstock/Kalabi Yau)

Najnowsze

Popularne

Chemicy z Wiednia stworzyli katalizator, który zamienia cieplarniany dwutlenek węgla w cenny metanol i inne alkohole. Wynalazek ma się przy tym doskonale sprawdzić na skalę przemysłową. Oprócz zredukowania emisji dwutlenku węgla kolejnym sposobem walki z ociepleniem klimatu ma być wyłapywanie tego gazu.

Wódka z powietrza. Produkcja pomaga usuwać gazy cieplarniane

Wódka z powietrza, wody i słońca to innowacyjny pomysł amerykańskiej firmy. Przedsiębiorstwo produkuje też środki do dezynfekcji rąk i perfumy....

zobacz więcej

Obiecującą metodę tego typu zaprezentowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu (TUW). Jak wyjaśniają, najlepiej gaz ten wychwytywać w miejscu powstawania dużych jego ilości – przy kominach.

To nienowy pomysł, ale nastręcza licznych trudności. Dotychczasowe metody mogą np. wymagać dalszego zwiększania stężenia CO2, albo oczyszczania spalin z innych substancji.

– Do wykorzystania dwutlenku węgla stosowano dotąd katalizatory oparte na miedzi. Mają one dużą wadę, która polega na tym, że nie są wydajne. Jeśli w spalinach znajdują się inne substancje, np. siarka, katalizator szybko traci swoje właściwości. Mówi się, że został zatruty – wyjaśnia prof. Karin Föttinger z TUW.

– Jeśli ktoś chce wykorzystywać takie metody poza laboratorium, na skalę przemysłową, potrzebuje katalizatora, który być może będzie mniej aktywny, ale będzie wydajny, wytrzymały i niezawodny. Chcemy przetwarzać zwykłe, przemysłowe gazy bez ich wstępnego przygotowania – podkreśla badaczka.

Alkohol sposobem na globalne ocieplenie?

Wydajne przerabianie dwutlenku węgla na alkohol może pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących środowiska naturalnego – informuje pismo „Nature...

zobacz więcej

Nowy patent na metanol


Okazuje się, że można stworzyć taki katalizator z wykorzystaniem siarki i molibdenu. Z kolei dodatki, tak jak mangan sprawiają, że nieaktywny chemicznie dwutlenek węgla ulega aktywacji, a także pozwalają jak najlepiej dopasować katalizator do konkretnego miejsca działania. Badaczom udało się w ten sposób uzyskać cenny metanol.

– Metanol jest atrakcyjnym produktem. W temperaturze pokojowej jest cieczą, więc można go łatwo przechowywać. Potrzebuje go przemysł, a dotąd pozyskiwano go głównie z surowców kopalnych – tłumaczy prof. Föttinger.

– Jednak z pomocą naszego katalizatora można otrzymywać też inne cząsteczki, takie jak bardziej złożone alkohole. Obecnie pracujemy nad jak najlepszym dobraniem parametrów takich jak ciśnienie i temperatura, tak aby dało się wytwarzać różne produkty – informuje ekspertka.

Metoda została już opatentowana, teraz naukowcy szukają partnerów biznesowych, aby zacząć wprowadzać ją na przemysłową skalę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej