
Chemicy z Wiednia stworzyli katalizator, który zamienia cieplarniany dwutlenek węgla w cenny metanol i inne alkohole. Wynalazek ma się przy tym doskonale sprawdzić na skalę przemysłową. Oprócz zredukowania emisji dwutlenku węgla kolejnym sposobem walki z ociepleniem klimatu ma być wyłapywanie tego gazu.
Wódka z powietrza, wody i słońca to innowacyjny pomysł amerykańskiej firmy. Przedsiębiorstwo produkuje też środki do dezynfekcji rąk i perfumy....
zobacz więcej
Obiecującą metodę tego typu zaprezentowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu (TUW).
Jak wyjaśniają, najlepiej gaz ten wychwytywać w miejscu powstawania dużych jego ilości – przy kominach.
To nienowy pomysł, ale nastręcza licznych trudności. Dotychczasowe metody mogą np. wymagać dalszego zwiększania stężenia CO2, albo oczyszczania spalin z innych substancji.
– Do wykorzystania dwutlenku węgla stosowano dotąd katalizatory oparte na miedzi. Mają one dużą wadę, która polega na tym, że nie są wydajne.
Jeśli w spalinach znajdują się inne substancje, np. siarka, katalizator szybko traci swoje właściwości. Mówi się, że został zatruty – wyjaśnia prof. Karin Föttinger z TUW.
– Jeśli ktoś chce wykorzystywać takie metody poza laboratorium, na skalę przemysłową, potrzebuje katalizatora, który być może będzie mniej aktywny, ale będzie wydajny, wytrzymały i niezawodny.
Chcemy przetwarzać zwykłe, przemysłowe gazy bez ich wstępnego przygotowania – podkreśla badaczka.
Wydajne przerabianie dwutlenku węgla na alkohol może pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących środowiska naturalnego – informuje pismo „Nature...
zobacz więcej