RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Australii z wizytą na Ukrainie. Odwiedził miejscowości zniszczone przez Rosjan

Anthony Albanese na Ukrainie (fot. Facebook/oleksyikuleba)
Anthony Albanese na Ukrainie (fot. Facebook/oleksyikuleba)

„Szef rządu Australii Anthony Albanese przybył na Ukrainę i odwiedził w niedzielę Buczę, Irpień i Hostomel, czyli miejscowości nieopodal Kijowa, które zostały zniszczone przez rosyjskie wojska” – poinformował na Telegramie szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

Wybory na antypodach. W tym kraju głosowanie jest obowiązkowe

W Australii rozpoczęły się wybory, w których spodziewana jest zacięta rywalizacja między dotychczasową koalicją Liberalno-Narodową premiera Scotta...

zobacz więcej

– Australia wspiera Ukrainę i opowiada się za sprawiedliwym ukaraniem sprawców zbrodni, które zostały tutaj popełnione – oświadczył Albanese.

„To pierwsza wizyta premiera Australii na Ukrainie. Był zszokowany tym, co zobaczył – zrujnowanymi budynkami mieszkalnymi, pozostałościami min, zniszczonym lotniskiem koncernu Antonow” – przekazał gubernator stołecznego regionu .

W okresie od 24 lutego do początku kwietnia rosyjskie wojska dopuściły się w obwodzie kijowskim licznych zbrodni wojennych. 13 czerwca komendant główny policji Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że nieopodal stolicy zamordowano ponad 1,5 tys. cywilów, z czego ponad 1,1 tys. w rejonie (powiecie) buczańskim i ponad 460 w Buczy. Pod koniec marca mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn oszacował, że wojska najeźdźcy zniszczyły około 50 proc. zabudowy miasta.

W połowie czerwca Australia wysłała na Ukrainę pierwsze cztery z 14 obiecanych temu krajowi transporterów opancerzonych M113AS4. To część pakietu pomocy wojskowej wartego ponad 285 mln dolarów australijskich (ponad 800 mln zł).

Wcześniej rząd w Canberze dostarczył już Kijowowi kołowe pojazdy opancerzone Bushmaster, broń przeciwpancerną, drony oraz amunicję. Wśród przekazywanej pomocy wojskowej znalazły się również haubice M777.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej