RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pierwsza przysięga żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej [WIDEO]

– Zadaniem władz naszego kraju jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych, aby Polska poprzez silne wojsko odstraszyła skutecznie agresora – powiedział w niedzielę wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kilkadziesiąt wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii. Podpisano umowę

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w piątek umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Wojska...

zobacz więcej

– To historyczne wydarzenie, w 10 miejscach w Polsce odbywają się przysięgi, kończące kurs podstawowy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. To nowa formuła, stworzą na podstawie ustawy o obronie ojczyzny, to pierwszy etap służby wojskowej – dodał

Dodał, że to odpowiedź na zagrożenia, jakie są w otoczeniu Polski.

–Za naszą wschodnia granicą toczy się wojna, która wygląda tak, jak na zdjęciach z II wojny światowej. Dochodzi do zbrodni wojennych, ludność cywilna jest mordowana. Zadaniem władz naszego kraju jest wzmocnienie polskich sił zbrojnych, aby Polska poprzez silne wojsko odstraszyła skutecznie agresora, żeby władcy Kremla nie poważyli się zaatakować naszego kraju – stwierdził Mariusz Błaszczak.

Dodał, że konieczne do tego jest, aby polskie wojsko było liczne, uzbrojone w nowoczesną broń i musi być silnie osadzone w strukturach NATO.

–I my te zadania realizujemy. W odróżnieniu od tych, którzy Polską rządzili przed 2015 r., my nie likwidujemy jednostek wojskowych, a wręcz przeciwnie, tworzymy nowe jednostki wojskowe, zwiększamy liczebnie stan wojska polskiego – powiedział wicepremier.

Błaszczak: Platforma nie chciała bronić wschodniej Polski

Gdy powołałem do życia 18 Dywizję Zmechanizowaną, to emerytowani generałowie zawzięcie krytykowali tę decyzję. Twierdzili, że błędem jest...

zobacz więcej

Pierwsza przysięga dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej


Szef MON uczestniczył w niedzielę w Nowym Dworze Mazowieckim w pierwszej przysiędze żołnierzy nowego rodzaju służby wojskowej - dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Błaszczak podziękował wszystkim, którzy złożyli przysięgę. – Wyróżnionych pytałem, czy zostają w Wojsku Polskim, bo po zakończeniu kursu podstawowego trwającego 28 dni, po złożeniu przysięgi mają wybór: mogą zostać w wojsku na szkoleniu zaawansowanym, albo mogą przejść do cywila, być rezerwistami – powiedział.

Wskazał, że wszyscy spośród wyróżnionych odpowiedzieli, że zostają w WP.

– W skali całej Polski wiem, że 70 proc. żołnierzy, którzy dziś składają przysięgę zostanie w Wojsku Polskim – zaznaczył. W ocenie szefa MON, jest to „bardzo ważny sygnał, bardzo mocny sygnał, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny”. Błaszczak dodał, że 30 proc. żołnierzy, którzy jednak zdecydowali, że nie będą swojej przyszłości wiązali z Wojskiem Polskim, też jest ważne dla obronności naszej ojczyzny. – Dlatego, że są ludzie przeszkoleni wojskowo.Dlatego, że potrafią posługiwać się bronią. Dlatego, że gdyby doszło do sytuacji kryzysowej wiedzą gdzie się stawić, wiedzą jak postępować, są zorganizowani – zaznaczył. Jak podkreślił minister, „jest to najważniejsze, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej