RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zarobki nauczycieli rosną szybciej niż inflacja. A ile zarabia pani Agnieszka - przykład Tuska?

Podczas konwencji Platformy Obywatelskiej w Radomiu jej lider Donald Tusk przez godzinę krytykował Zjednoczoną Prawicę niewiele mówiąc o programie swojej partii. Politycy partii rządzącej zwracają uwagę na wiele manipulacji, niedomówień a nawet kłamstw w przemówieniu lidera opozycji.

Straszenie i kłamstwa zamiast programu. Posłowie PO nie czytali artykułu, który cytują?

– Istota dobrego rządu to jest zdolność zapewnienia ludziom chleba dobrego i taniego i wody zimnej i ciepłej w kranie. Oni przez siedem lat z...

zobacz więcej

Były premier przywoływał m.in. nauczycieli, twierdząc, że to jedna z grup zawodowych, których podwyżki to fikcja. Wzmocnieniem tezy Tuska miał być udział jednej z przedstawicielek zawodu w konwencji PO.

Przeczytaj także: Obalenie pierwszego demokratycznego rządu. Donald Tusk „dumny z nocnej zmiany”

– Nawet nie chciała mi mówić, ile zarabia na rękę – mówił Tusk. Ale ta konkretna nauczycielka – pani Agnieszka – jest także radną w gminie Załuski w powiecie płońskim na Mazowszu. I jako radna składa oświadczenie majątkowe. Wynika z niego, że w 2021 r. zarabiała przeciętnie 12.553,51 zł miesięcznie.

– Ten zawód, który powinien być jednym z najbardziej atrakcyjnych - bo wszyscy szanujemy i kochamy swoich nauczycieli i swoje nauczycielki - stał się zawodem najbardziej chyba upokarzającym. Nauczycielom i nauczycielkom ta władza powiedziała, że mogą dostać 4 proc. podwyżki przy inflacji 16 proc – mówił. W rzeczywistości za rządów Zjednoczonej Prawicy płace nauczycieli – wliczając już zapowiedzianą podwyżkę po wakacjach – wzrosły o ponad połowę. Znacznie więcej – około dwukrotnie – w porównaniu do łącznej inflacja w tym czasie. W ostatnich latach rządów PO zarobki tej grupy zawodowej nie rosły wcale – My tego upokorzenia, tego plucia w twarz ludziom nigdy nie zapomnimy – mówił szef Platformy. W opinii premiera Mateusza Morawieckiego wystąpienie Tuska było „pokazem nienawiści, pustki, niemocy i braku konkretów”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej