RAPORT

Wojna na Ukrainie

Doradca ukraińskiego MSW: Kluczowym celem Rosji jest dominacja na Morzu Czarnym

Rosyjskie okręty Floty Czarnomorskiej (fot. ALEXEI DRUZHININ / RUSSIAN PRESIDENTIAL PRESS AND INFORMATION OFFICE / HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjskie okręty Floty Czarnomorskiej (fot. ALEXEI DRUZHININ / RUSSIAN PRESIDENTIAL PRESS AND INFORMATION OFFICE / HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)

Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

10 tys. Ukraińców z Mariupola więzionych, głodzonych i torturowanych

Ponad 10 tys. mieszkańców okupowanego przez rosyjskie siły Mariupola w obwodzie donieckim znajduje się w więzieniach separatystycznej Donieckiej...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

– Według stanu na dziś ich plan minimum to po prostu zajęcie tego terytorium (tj. Donbasu – red.), a jak to się uda, rozwijanie natarcia na Mikołajów i dalej na Odessę. Bo kluczowym celem tej wojny nie jest w istocie Donbas, tylko Odessa i pełna kontrola nad Morzem Czarnym – oznajmił Denysenko.

Wyraził przekonanie, że realizacja tego planu jest ważna dla Kremla m.in. dlatego, że jeśli Rosjanom uda się zająć Odessę, będzie to powrót do sytuacji z początku XX wieku, kiedy ZSRR panował nad większą częścią Morza Czarnego i był siłą dominującą na tym akwenie. – Ich doktryna ma już więc sto lat – ocenił Denysenko.

Jak zaznaczył, na razie siłom rosyjskim nie udaje się osiągnąć tego celu. – Sytuacja jest taka, że częściowo odcięliśmy system dostaw między ugrupowaniami armii rosyjskiej na południu Ukrainy. Póki co, niczego nie są w stanie specjalnie zdziałać na tym kierunku. Okopują się i szykują do aneksji tego terytorium – oznajmił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej