RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpania: Personel pokładowy Ryanaira planuje strajki przez 12 dni lipca

Protesty obejmą 10 portów lotniczych (fot. Shutterstock)
Protesty obejmą 10 portów lotniczych (fot. Shutterstock)

Hiszpański personel pokładowy linii lotniczych Ryanair planuje strajkować w lipcu przez 12 dni - zapowiedzieli związkowcy w sobotę. Protesty obejmą 10 portów lotniczych. Sobota to również ostatni dzień strajku załóg, który rozpoczął się w czwartek. Z powodu protestu Ryanair odwołał w sobotę 10 lotów w Hiszpanii.

Paraliż europejskiego nieba. Związkowcy: Nie chcemy wyboru między pracą a rodzicielstwem

Najbliższe miesiące mogą być problematyczne dla turystów, którzy zdecydowali się na wakacje z wykorzystaniem podróży lotniczych. Przez Europę...

zobacz więcej

Według przedstawionego przez związkowców planu personel pokładowy będzie strajkował w dniach 12-15 lipca, 18-21 lipca i 25-28 lipca na 10 hiszpańskich lotniskach, na których operuje Ryanair.

„Związki i załoga Ryanaira (...) domagają się zmiany nastawienia linii lotniczych" – napisali w oświadczeniu związkowcy, wzywając Ryanaira do wznowienia negocjacji w sprawie warunków pracy.

Związki wezwały również hiszpański rząd, aby „nie pozwalał Ryanairowi na naruszanie prawa pracy i praw konstytucyjnych, takich jak prawo do strajku".

Hiszpański personel pokładowy linii easyJet rozpoczął dziewięciodniowy strajk w lipcu domagając się wyższych wynagrodzeń. Linia lotnicza odwołała w sobotę pięć lotów z Hiszpanii.

To kolejne protesty pracowników branży lotniczej, którzy domagają się wyższych płac i lepszych warunków pracy. Do zakłócających obsługę pasażerów strajków dochodzi w ostatnim czasie na wielu lotniskach w Europie. Jako jedną z ich przyczyn podaje się liczne zwolnienia w branży podczas pandemii Covid-19. Teraz, gdy ruch lotniczy wraca do poziomu sprzed pandemii odczuwany jest niedobór pracowników, którzy domagają się również podwyżek w związku z inflacją i wcześniejszymi obniżkami płac podczas pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej