RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podatek od przejechanych kilometrów. Holenderskie pomysły ograniczenia emisji CO2

Nowa propozycja rządu (fot. Shutterstock)
Nowa propozycja rządu (fot. Shutterstock)

Holenderski rząd proponuje, aby od 2030 r. kierowcy płacili za przejechane kilometry, informuje portal NOS. Obecny podatek za posiadanie samochodu zamieniłby się w podatek za korzystanie z pojazdu.

Kontrole trzeźwości kierowców. Od początku roku zatrzymano ponad 45 tys. pijanych

Policyjne statystyki pokazują, że problem nietrzeźwości na drodze nadal jest bardzo istotny. Stąd też w najbliższy weekend należy się spodziewać...

zobacz więcej

– Jeżdżący więcej, po prostu będą płacić więcej – wyjaśnił dziennikarzom minister infrastruktury Mark Harbers i dodał, że liczy na to, iż rządowa propozycja doprowadzi do mniejszej emisji zanieczyszczeń oraz zmniejszy liczbę korków.

W przyszłym systemie kierowca będzie płacił za przejechany kilometr, podobnie jak to się obecnie dzieje w niektórych wypożyczalniach samochodów, gdzie oprócz kosztu wynajęcia pojazdu, trzeba zapłacić za przejechane kilometry.

– W życiu codziennym też płacisz za to, czego używasz – przekonuje minister i wyjaśnia, że kierowcy, którzy jeżdżą mało, mniej obciążają sieć dróg i dlatego powinni płacić mniej niż kierowcy, którzy przejeżdżają więcej kilometrów.

Amerykański SN ograniczył uprawnienia administracji. Chodzi o emisję CO2

Sąd Najwyższy USA znacząco zmniejszył w czwartek uprawnienia Agencji Ochrony Środowiska (EPA) do nakładania ograniczeń na emisję dwutlenku węgla...

zobacz więcej

Harbers nie potrafił wyjaśnić dziennikarzom, w jaki sposób będzie rejestrowana liczba przejechanych kilometrów. Podkreślił jednak, że rząd stawia na najprostszy system i nie będzie miało znaczenia, o której godzinie kierowca będzie korzystał z pojazdu, w godzinach szczytu, czy też późnym wieczorem.

Propozycja ministra Harbersa ma na celu nie tylko dobro klimatu. „Wraz z pojawieniem się na drogach większej liczby samochodów elektrycznych, zmniejszą się wpływy z akcyzy paliwowej, co spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa” – komentuje dziennik „De Volkskrant”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej