RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecka komisarz zajmująca się wizerunkiem policji w związku z neonazistą

Policjantka dokumentowała na Instagramie codzienną pracę hanowerskiej policji (fot. Shutterstock)
Policjantka dokumentowała na Instagramie codzienną pracę hanowerskiej policji (fot. Shutterstock)

29-letnia komisarz policji Anna Jendrny prowadziła konto policji z Hanoweru (Dolna Saksonia) na Instagramie – jej zadaniem było tworzenie pozytywnego wizerunku pracy policjantów. Problem pojawił się, gdy ujawniono, że „wzorowa” policjantka, przewodniczka psa służbowego, pozostaje prywatnie w związku z neonazistą – przekazał w sobotę portal dziennika „Bild”.

Zakaz e-papierosów z płynem zawierającym substancje aromatyzujące

Od 1 lipca na Litwie wycofano ze sprzedaży papierosy elektroniczne i wkłady z płynami zawierające substancje aromatyzujące inne niż te o zapachu i...

zobacz więcej

Policjantka dokumentowała na Instagramie codzienną pracę hanowerskiej policji, profil śledziło prawie 8,5 tys. osób.

Jak wyjaśnił portal Recherche Kollektiv Ostwestfalen (RKO), który nagłośnił sprawę, zadaniem tzw. Insta-policjantów jest przedstawianie Niemcom służby policyjnej jako „sympatycznej, neutralnej politycznie i przystępnej”. Zajmują się tym najczęściej młodzi policjanci, którzy „na zdjęciach z hasztagiem »instacops« pozują przy radiowozie, tęczowej fladze lub z uroczym psem służbowym”. „To pozytywne treści, które mają tworzyć wrażenie bliskości z obywatelami” – podkreślono na łamach RKO.

Takie treści zamieszczała też Jendrny – przewodniczka sześcioletniego psa policyjnego. W postach przedstawiała siebie jako „miłośniczkę sportu, kochającą podróże, wstawanie o poranku, wielbicielkę kawy ze słabością do czekolady”.

Von der Leyen kupiła 1,8 mld szczepionek przez WhatsApp. KE nie chce opublikować wiadomości

Komisja Europejska nie może znaleźć zapisu wiadomości tekstowych, które Ursula von der Leyen wymieniała z szefem koncernu farmaceutycznego Pfeizer...

zobacz więcej

Związek komisarz z Hanoweru z prawicowym ekstremistą Jannikiem Rohlfingiem ujawnił portal RKO. 32-letni Rohlfing od 12 lat należy do różnych ugrupowań neonazistowskich. „Jest znanym w regionie, agresywnym neonazistą” – poinformował RKO. Mężczyzna wielokrotnie brał udział w neonazistowskich demonstracjach i marszach.

Jak ustalił „Bild”, w latach 2010-2018 Rohlfing był kilkukrotnie przedmiotem zainteresowania policji i służb bezpieczeństwa, m.in. z powodu mowy nienawiści i kradzieży rabunkowej. Ostatni wpis policyjny dotyczy jego udziału w koncercie prawicowego zespołu rockowego Sturmwehr w 2018 roku. „Organy bezpieczeństwa zakładają jednak, że od tamtego czasu Rohlfing nadal utrzymuje kontakty ze środowiskami neonazistowskimi” – dodał „Bild”.

Na instagramowym koncie mężczyzny widoczne są zdjęcia, na których nosi koszulki neonazistowskiej wytwórni muzycznej OPOS Records z Lindenau (Brandenburgia). „Muzyka prawicowych ekstremistów, taka jak ta dystrybuowana przez OPOS Records, jest uważana za ważny element tworzący tożsamość środowiska” – potwierdził Josefin Roggenbuck, rzecznik MSW Brandenburgii.

Zobacz też: „Der Spiegel”: Jesteśmy ludźmi o nazistowskim pochodzeniu

Tesla znów pozwana za dyskryminację i nękanie czarnoskórych pracowników

Piętnastu czarnoskórych byłych lub obecnych pracowników Tesli wniosło pozew przeciwko amerykańskiemu koncernowi, twierdząc, że doświadczyli...

zobacz więcej

Wewnętrzne dochodzenie przeprowadzone przez policję „nie potwierdziło wykroczenia ze strony funkcjonariusz Jendrny” – dowiedział się Bild.

Jak poinformował Philipp Wedelich, rzecznik MSW Dolnej Saksonii, oficjalne konto instagramowe policji, „prowadzone przez funkcjonariuszkę (...) w ramach policyjnego public relations, zostało zawieszone ze skutkiem natychmiastowym do odwołania”. Kobieta usunęła też opublikowane przez siebie zdjęcia.

„Romans z prawicowym ekstremistą mógłby doprowadzić do prowokacji, szczególnie w trakcie demonstracji z udziałem lewicowych radykałów” – podkreślił w komentarzu dla „Bilda” jeden z oficerów policji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej