RAPORT

Wojna na Ukrainie

PiS odpowiada na konwencję Tuska. Ruszyła akcja w mediach społecznościowych

Sobotnią konwencję Platformy Obywatelskiej w Radomiu rozpoczęło wystąpienie lidera partii Donalda Tuska. Były premier zaczął z kolei od ataku na rządzących, wymieniając kwestie: edukacji, inflacji, wynagrodzeń i grzmiał, że na ulicach ludzie boją się z nim spotykać. Równocześnie Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych odpowiada na zarzuty lidera opozycji. Pod hasztagiem „#DobryRządNaTrudneCzasy” partia rządząca przedstawia swoje propozycje i zrealizowane obietnice.

Trzaskowski nie wiedział, że jest nagrywany. „PiS obniża podatki. Będę miał mniej pieniędzy!”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski myślał, że rozmawia z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Został jednak wprowadzony w błąd. Nagrano, jak w czasie...

zobacz więcej

– Bardzo chciałbym podziękować tym, którzy nie bali się spotkać ze mną podczas moich podróży po Polsce – mówił otwierając „Konwencję przyszłości” przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Zapewniał, że przez ostatnie miesiące odwiedził blisko 100 miejscowości, spotykając ludzi przejętych tym, „co dzieje się w naszej ojczyźnie”.

Donald Tusk dodał, że zaprosił na konwencję gospodarzy jego niektórych spotkań. – To nie są ludzie zaangażowani w działalność polityczną. To byli ci, którzy chcieli ze mną rozmawiać, chociaż, jak wiecie być może, to nie zawsze jest łatwe – zaznaczył.

„Kłamstwo”. Szybka odpowiedź na zarzuty Tuska


W swoim wystąpieniu polityk wspominał spotkania z policjantami, nauczycielami i załamywał ręce nad sytuacją w polskim szkolnictwie: „Nie tylko upokarzające wynagrodzenia w oświacie są dziś problemem. W szkołach nie widać już stażystów” – argumentował.

Na słowa szefa PO reagują politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości, a także internauci, oznaczając wpisy hasztagiem „#DobryRządNaTrudneCzasy”.

„Apelujemy o niewprowadzanie opinii publicznej w błąd. Tak wyglądają fakty. Wraz z podwyżką, która wejdzie w życie we wrześniu 2022 r., wynagrodzenie nauczycieli wchodzących do zawodu wzrośnie od 2016 r. o 54 proc.” – podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zobacz także: Donald Tusk niezadowolony ze szczytu NATO. „Jestem naprawdę zaniepokojony”

Wpadka z gościem PO


Jednym z gości konwencji, którego osobiście witał Donald Tusk, była nauczycielka z Załusek na Mazowszu. Jak zauważył wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński (PiS), pani Agnieszka w swoim oświadczeniu majątkowym – publikuje je z racji pełnienia funkcji przewodniczącej Rady Gminy – wpisała dochód za 2021 rok w wysokości ponad 150 tys. złotych z tytułu zarobków w szkole. To ponad 12,5 tys. zł miesięcznie.

Koszty KPRM


Tusk grzmiał, że KPRM za rządów Mateusza Morawieckiego jest kilkukrotnie droższe niż w czasach, gdy to on był premierem. – Strach pomyśleć, ile Nowogrodzka musi kosztować, jeśli Morawiecki, który nie podjął jeszcze żadnej decyzji, kosztuje nas miliard złotych rocznie – stwierdził.

W odpowiedzi Kancelaria Premiera wskazuje, że porównywanie obu okresów jest nieuprawnione, bo od 2015 r., kiedy władzę przejęło PiS, KPRM przejęło częściowo obowiązki innych resortów i realizuje kilkukrotnie więcej zadań niż poprzednio.

Inflacja


Lider PO przekonywał również, że kiedy „skończy się PiS, skończy się też drożyzna”. Choć nie przedstawił własnych propozycji, jak rozwiązać problem rosnących cen, to zapewniał, że „jego rząd potrafił wziąć inflację za gardło i zdusić do zera.

– Istota dobrego rządu to zapewnienie ludziom chleba dobrego i taniego oraz wody zimnej i ciepłej w kranie, a nie chleba za 10, 20 czy 30 zł. Oni z Polski, kwitnącego kraju, dumy Europy, zrobili kraj, gdzie problemem staje się woda i chleb – twierdzi były premier.

Na globalne przyczyny inflacji wskazuje Kancelaria Premiera i przytacza odpowiedzi partii rządzącej na ten problem: rządową tarczę antyinflacyjną, nowe ulgi dla przedsiębiorców czy obniżkę podatków. Zobacz także: Podwyżka VAT do 25 proc.? Premier Morawiecki odpowiada Belce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej