RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tylko dwa państwa wyprzedzają Polskę pod względem pomocy wojskowej dla Ukrainy

Zmodernizowany na potrzeby ukraińskiej armii polski T-72M1R (fot. TT/@UAWeapons)
Zmodernizowany na potrzeby ukraińskiej armii polski T-72M1R (fot. TT/@UAWeapons)

Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie – wynika z analizy opublikowanej przez BBC. Stacja wskazuje, że rząd w Warszawie zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zajmują USA i Wielka Brytania.

Kulisy rozmów Macrona z Putinem, Scholzem i Zełenskim. Francuski dokument

Wyemitowany w czwartek francuski film dokumentalny „Prezydent, Europa i wojna” ujawnia kulisy rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z...

zobacz więcej

Łączna wielkość zobowiązań Waszyngtonu wobec Ukrainy, podjętych od 27 stycznia do 7 czerwca, wynosi 25,45 mld dolarów. Waszyngton jest również liderem pod względem środków na cele militarne, które już przekazano Kijowowi (6,3 mld dolarów w analogicznym okresie).

Za Polską: Niemcy, Kanada i Norwegia. Co z Francją?


Zobowiązania rządu w Londynie wobec Ukrainy wynoszą z kolei 2,53 mld dolarów, natomiast rzeczywiste dotychczasowe wydatki – 1,6 mld dolarów. Te sumy nie uwzględniają kwoty 1,2 mld dolarów, czyli dodatkowej puli wsparcia, ogłoszonej przez brytyjskie władze 30 czerwca – poinformowała BBC za Instytutem Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.

Polska plasuje się na 3. miejscu ze wsparciem w wysokości 1,81 mld zł.

Kolejne lokaty wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę (pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe) zajmują Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Dopiero na trzynastej pozycji uplasowała się Francja (0,16 mld), a na piętnastej Włochy (0,11 mld). – Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby Ukrainy o ciężkie uzbrojenie. W początkowej fazie wojny istniały obawy o sprowokowanie Rosji, politycy nie docenili też skali ukraińskiego oporu. Z czasem te postawy uległy zmianie, choć wciąż pojawiają się pytania o determinację Zachodu do dalszego wspierania Kijowa – skomentował ekspert BBC ds. wojskowości Jonathan Beale.

Jak dodaje, dla Ukrainy, walczącej o przetrwanie przeciwko przytłaczającym siłom wroga, liczby wciąż mają znaczenie. (Zaatakowany kraj) nadal uważa, że nie dostaje wystarczającej ilości broni. Wskazuje też, że na początku wojny Ukraina apelowała o myśliwce; do tej pory nie dostarczono ani jednego.

Zobacz także: „Arogancja Scholza”. Tak odpowiedział na pytanie dziennikarki o Ukrainę [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej