RAPORT

Wojna na Ukrainie

Akcja Czyste Tatry. Blisko 2 tys. wolontariuszy wyruszyło na szlaki

Każdego roku wolontariusze TPN znoszą ze szlaków ok. 22 m. sześcienne śmieci (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Każdego roku wolontariusze TPN znoszą ze szlaków ok. 22 m. sześcienne śmieci (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Blisko 2 tys. wolontariuszy 11. edycji akcji Czyste Tatry wyruszyło w sobotę na tatrzańskie szlaki, aby pozbierać śmieci pozostawione przez turystów.

MSWiA: Nie ma planów wprowadzenia odpłatnych akcji ratowniczych w górach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie planuje wprowadzenia obowiązku ponoszenia kosztów akcji ratowniczych przez osoby poszkodowane w...

zobacz więcej

Przy sześciu punktach wyjściowych do Tatrzańskiego Parku Narodowego powstały punkty, gdzie wolontariusze mogą pobrać worki na śmieci i rękawiczki, a idąc z powrotem na dół będą tam pozostawiać zebrane w Tatrach śmieci.

Ekologiczne miasteczko


W ramach akcji pod nazwą Czyste Tatry na zakopiańskiej Równi Krupowej powstało ekologiczne miasteczko, gdzie na poszczególnych stoiskach można zapoznać się z różnymi postawami proekologicznymi oraz dowiedzieć się na przykład jak powstaje plastik i co można z niego powtórnie zrobić.

Tragedia w Tatrach. Turystka nie przeżyła upadku z wysokości

Tragicznie skończyła się dla turystki z Polski wyprawa na szczyt Szatana w słowackiej części Tatr wysokich. Kobieta spadła z wysokości stu metrów....

zobacz więcej

– Najważniejsza jest edukacja, dlaczego zachęcamy wszystkich turystów, aby śmieci zabierali ze sobą. Edukujemy jak to jest ważne dla przyrody i podpowiadamy jak zmienić swoje nawyki, aby na co dzień dbać o czystość środowiska. Wiemy, że nie zmienimy świata jednodniowym sprzątaniem, ale gromadzimy społeczność. W ciągu 10 lat w akcji brało udział ponad 35 tys. wolontariuszy, którzy przez te lata zebrali blisko 6,7 ton śmieci – powiedział prezes stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis.

Stowarzyszenie Czysta Polska powstało 10 lat temu, a flagowym projektem organizacji jest akcja Czyste Tatry. Stowarzyszeniu udało się także po raz pierwszy w ubiegłym roku zorganizować sprzątanie Półwyspu Helskiego, a w planach jest także akcje sprzątania lasów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Znaleziono ciało. W słowackich Tatrach zginął młody turysta z Polski

Poszukiwany 24-letni Polak, który samotnie wybrał się w niedzielę na wyprawę w Tatry Zachodnie, spadł z wysokości. Jego ciało we wtorek odnaleźli...

zobacz więcej

Akcja Czyste Tatry odbywa się co roku przez jeden dzień, ale codziennie o czystość szlaków dbają wolontariusze, którzy od wiosny do jesieni wychodzą na tatrzańskie szlaki, aby pozbierać śmieci pozostawiane przez lekkomyślnych turystów. Każdego roku wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego znoszą z górskich szlaków blisko 22 metry sześcienne śmieci. Ponadto o czystość niektórych popularnych szlaków, jak np. traktu do Morskiego Oka, dbają zewnętrzne firmy.

Zobacz także: Wkrótce zamknięcie szlaku na najwyższą górę na terytorium Polski [WIDEO]

W sobotę w Tatrach pogoda uległa diametralnej zmianie. Jeszcze w piątek temperatura w Zakopanem osiągnęła 31 st. C, a w sobotę spadła do 18 st. Zaczął padać deszcz, a góry spowiła gęsta mgła.

Tatry w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba 4 mln 600 tys. turystów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej