RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy system – niższe podatki. Soboń podaje liczby [WIDEO]

Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników – powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wskazywał, obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników spadło o 5 pkt. proc.

Podwyżka VAT do 25 proc.? Premier Morawiecki odpowiada Belce

Najlepsze podsumowanie balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – tak wypowiedź Marka Belki komentuje premier...

zobacz więcej

Wiceminister finansów stwierdził, że „podatnik, któremu przeciętne wynagrodzenie, skokowo wzrosło w ostatnich latach, dzisiaj ma mniejsze obciążenia podatkowo-składkowe”.

Mniejszy klin podatkowy


Dodał, że system podatkowy, który został wprowadzony, „oznacza wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości, w jakiej mają obywatele innych państw Europy Zachodniej, dziesięciokrotnie większej niż za czasów naszych poprzedników”.

– Za czasów naszych poprzedników mieliśmy system, w którym najbogatsi podatnicy najbardziej – na dobrą sprawę – na tych podatkach zyskiwali – podkreślił.

Jak mówił Soboń, całość obciążeń składkowo-podatkowych jest mniejsza. – Patrząc na obciążenia kosztu pracy mamy spadek o 5 pkt proc., jeśli chodzi o podatników – zaznaczył. – Obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników wynosi obecnie 34,8 proc., a w roku 2015 było to 39,1 proc., a więc obniżyło się ono o 5 pkt. proc. – powiedział wiceminister podczas sobotniej konferencji prasowej.

Zobacz także: Kalkulator wynagrodzeń. Jak obniżka podatku wpłynie na pensje?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej