RAPORT

Wojna na Ukrainie

Turcja i Armenia uzgodniły częściowe otwarcie granicy dla obcokrajowców

Armenia i Turcja  uzgodniły otwarcie granicy lądowej (fot. Shutterstock)
Armenia i Turcja uzgodniły otwarcie granicy lądowej (fot. Shutterstock)

W ramach procesu normalizacji dwustronnych stosunków władze Turcji i Armenii uzgodniły otwarcie granicy lądowej między obu państwami dla obywateli krajów trzecich – ogłosiło MSZ w Ankarze. Granica jest zamknięta od 1993 roku w związku z konfliktem o Górski Karabach.

Turcja wchodzi, Iran wychodzi. A Rosja? Wielka gra o Kaukaz

Obecne napięcie na linii Teheran-Baku to przede wszystkim skutek irańskich obaw o utratę wpływów na Kaukazie Południowym. To jedna z...

zobacz więcej

Granica ma zostać otwarta dla obcokrajowców „w najbliższym możliwym terminie”, ale obywatele Turcji i Armenii wciąż nie będą mogli jej przekraczać – wynika z komunikatu wydanego po czwartym spotkaniu przedstawicieli Turcji i Armenii ds. procesu normalizacji stosunków dwustronnych, które odbyło się w piątek w Wiedniu.

Przedstawiciele uzgodnili również uruchomienie „w najbliższym możliwym terminie” bezpośrednich lotów towarowych pomiędzy obu krajami. Przedyskutowali też dalsze konkretne kroki, jakie mogą zostać podjęte, by osiągnąć ostateczny cel w postaci „pełnej normalizacji” stosunków dwustronnych.

Granica turecko-armeńska została zamknięta w 1993 roku w związku z wojną o Górski Karabach między Armenią a Azerbejdżanem. Armenia pozostaje sojusznikiem Rosji, natomiast Azerbejdżan, etnicznie i językowo zbliżony do Turcji, jest wspierany przez Ankarę.

Zobacz także: Armenia krytykuje prezydenta Turcji za wizytę w Górskim Karabachu


W 2020 roku konflikt rozgorzał ponownie. W wyniku działań wojennych zginęły setki osób, a Azerbejdżan zyskał znaczne zdobycze terytorialne.

Normalizację stosunków turecko-armeńskich utrudnia również historia ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej