RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak zdrowo grillować? Ekspert radzi [WIDEO]

Czy grillowanie, nasz sport narodowy, może być zdrowe? Może, pod warunkiem, że wybierane jest białe mięso z dodatkiem wielu warzyw. Warto pamiętać też, że zdrowsze są grille elektryczne niż na węgiel lub brykiet – sugeruje TVP3 Gdańsk. Jakie jeszcze są zasady zdrowego grillowania?

„Wojna wygrana”. Barszcz ukraiński na liście UNESCO

Barszcz ukraiński został zderusyfikowany! – napisała w piątek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżeppar. Wiceminister...

zobacz więcej

Przygotowując w ogródku letniego grilla powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. A więc do grillowania najlepiej używać węgla drzewnego z drzew liściastych, ponieważ mają mniej wilgoci, mniej toksyn i mniej żywic, a więc jest zdrowszy. Grill przed ponownym użyciem musi być dokładnie wyczyszczony i umyty.

– Nie może na nim zostać żaden zaschnięty tłuszcz, dlatego że tłuszcz, który ponownie podgrzewamy tworzy bardzo niebezpieczne, toksyczne polimery kwasów tłuszczowych. To wnika do żywności i może być dla nas rakotwórcze – ostrzega Ewa Dygaszewicz, psychodietetyk i edukator diabetologiczny.

Wybierając artykuły spożywcze warto pamiętać, że wbrew naszym przyzwyczajeniom i panującym zwyczajom kiełbasa i karkówka, które zawierają dużo tłuszczu, nie muszą być podstawą grillowego menu. Doskonale może je zastąpić białe mięso, na przykład kurczak lub indyk albo ryby. Mięso bardzo dobrze jest zastąpić warzywami.

Tak jak do każdego posiłku, również do potraw z grilla zalecane jest serwowanie ich w towarzystwie warzywnych sałatek.

Należy też pamiętać, aby potrawy przygotowywane na grilla były na aluminiowych tackach, najlepiej wyłożonych pergaminem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej