RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kalkulator wynagrodzeń. Jak obniżka podatku wpłynie na pensje?

Nowe narzędzie resortu finansów (fot. Shutterstock/blackzheep)
Nowe narzędzie resortu finansów (fot. Shutterstock/blackzheep)

Ministerstwo Finansów uruchomiło kalkulator wynagrodzeń, który pozwala obliczyć wysokość pensji osób zatrudnionych na etacie i pracujących na umowie zleceniu po zmianach stawki podatku PIT. Wkrótce narzędzie zostanie rozbudowane o kolejne funkcje.

Trzaskowski nie wiedział, że jest nagrywany. „PiS obniża podatki. Będę miał mniej pieniędzy!”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski myślał, że rozmawia z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Został jednak wprowadzony w błąd. Nagrano, jak w czasie...

zobacz więcej

„1 lipca br. weszły w życie nowe rozwiązania obniżające podatki oraz stabilizujące system podatkowy. Aby wprowadzone zmiany były jeszcze bardziej przejrzyste i podatnicy mogli wyliczyć swoje łączne skutki zmian przeprowadzonych w 2022 – Ministerstwo Finansów udostępniło specjalny kalkulator wynagrodzeń” – podało Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych.

Czytaj więcej: Historyczne cięcie podatku dochodowego. Zmian od 1 lipca jest więcej

Kalkulator uwzględnia nawet ulgi


Jak wyjaśnił resort, kalkulator przedstawia uproszczone rozliczenie miesięczne i roczne według zasad z 2021 i 2022 r. To rozwiązanie umożliwia podatnikowi porównanie, ile otrzymywał na rękę przed 2022 r. oraz ile będzie otrzymywał po nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Wprowadziła ona m.in. obniżkę dolnej stawki PIT z 17 do 12 proc., zlikwidowała ulgę dla klasy średniej i przywróciła wspólne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed początku tego roku.

„Udostępnianie kalkulatora zostało rozłożone na pięć faz. W I fazie, zaplanowanej na 1 lipca, kalkulator miał objąć umowy o pracę i umowy zlecenia. I tak też się stało. Narzędzie jest już dostępne” – podał resort finansów.

Kliknij, by przejść do kalkulatora wynagrodzeń MF

Jak wskazano w informacji MF, obecnie działający kalkulator daje możliwość wyliczania wynagrodzeń osobom, które były zatrudnione przez cały rok na etacie oraz na umowie zlecenia, (również przez cały rok). Kalkulator uwzględnia limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych, wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich, mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki, rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem oraz ulgi na dziecko.

Narzędzie będzie rozbudowane o nowe funkcje


W kolejnych fazach kalkulator MF zostanie poszerzony o inne funkcjonalności. 8 lipca ma się pojawić możliwość liczenia wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia. 15 lipca kalkulator będzie umożliwiał wyliczenie wysokości emerytur oraz rent netto a także przypadki współwystępowania umów (o pracę, zlecenia) z emeryturą czy rentą. Od 22 lipca będzie można wyliczyć wynagrodzenie w ramach wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, a od 5 sierpnia z narzędzia będą mogli korzystać przedsiębiorcy.

„Przypominamy, że kalkulatory mają wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie mogą stanowić podstawy do rzeczywistego wyliczania wynagrodzeń i świadczeń społecznych. Rzeczywista sytuacja podatników może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie” – zastrzegło MF.

Zobacz także: Podwyżka VAT do 25 proc.? Premier Morawiecki odpowiada Belce
teraz odtwarzane
Opozycja chce wyższych podatków. Premier: Coś nieprawdopodobnego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej