RAPORT

Wojna na Ukrainie

Podwyżka VAT do 25 proc.? Premier Morawiecki odpowiada Belce

Najlepsze podsumowanie balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment – tak wypowiedź Marka Belki komentuje premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z polskatimes.pl zadeklarował, że rząd nie planuje żadnych podwyżek podatku VAT.

„Nie potrafi zarządzać, możemy go nauczyć”. Premier o żalach Trzaskowskiego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skrytykował rząd za obniżanie podatków. – Będę miał mniej pieniędzy – stwierdził polityk PO. Na jego słowa...

zobacz więcej

W sobotę opublikowany został fragment wywiadu polskatimes.pl z premierem Mateuszem Morawieckim. Szef rządu został zapytany o wypowiedź Marka Belki, eurodeputowanego z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Belka powiedział, że trzeba będzie podnieć podatek VAT do europejskiego maksimum, czyli do 25 proc.

„Chcą przenieść kryzys na barki zwykłych ludzi”


– Nie planujemy żadnych podwyżek. Wypowiedź pana Belki jest najlepszym podsumowaniem balcerowiczowskiej polityki, którą od lat uprawia neoliberalny establishment. Dla nich metodą na walkę z kryzysem jest przenieść go na barki zwykłych ludzi. My natomiast od samego początku tworzymy strategię właśnie mając na uwadze bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin – powiedział Morawiecki.

Premier przypomniał o wprowadzonych przez rząd tarczach: antykryzysowej, antyinflacyjnej i antyputinowskiej, w tym o obniżce VAT na produkty spożywcze, obniżka podatków na paliwo, prąd i gaz oraz o wprowadzonej od 1 lipca obniżce PIT z 17 do 12 proc.

Premier boi się przegranych wyborów?


Na pytanie, czy premier nie obawia się przegranej w wyborach przez inflację, Morawiecki przyznał, że obecnie „największym wyzwaniem, obok wojny na Ukrainie, jest związana z nią inflacja, czyli putinflacja”.

– Nasze działania z jednej strony idą w kierunku osłony tych, którzy są najbardziej potrzebujący, najmniej zamożni, a z drugiej strony – są to działania interwencyjne, jak na rynku nawozów, na rynku węgla, na rynku kredytów hipotecznych czy na rynku paliw. Trzecim obszarem są działania inwestycyjne. Inwestujemy w przyszłość i z tego również powodu są potrzebne środki unijne. To są działania antyinflacyjne, które chronią portfele Polaków i jednocześnie bronią Polski przed recesją – stwierdził Morawiecki.

Zobacz także: Trzaskowski nie wiedział, że jest nagrywany. „PiS obniża podatki. Będę miał mniej pieniędzy!”
teraz odtwarzane
Trzaskowski nie wiedział, że jest nagrywany. „PiS obniża podatki. Będę miał mniej pieniędzy!”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej