RAPORT

Wojna na Ukrainie

Demonstranci wdarli się do parlamentu w Tobruku. Część budynku podpalono [WIDEO]

Protest w Trypolisie (fot. Getty Images/Hazem Turkia/Anadolu Agency, zdjęcie ilustracyjne)
Protest w Trypolisie (fot. Getty Images/Hazem Turkia/Anadolu Agency, zdjęcie ilustracyjne)

Demonstranci w Libii protestowali przeciwko pogarszającym się warunkom życia i niekończącym się sporom polityków uniemożliwiającym rozpisanie nowych wyborów. Wdarli się oni w piątek do gmachu parlamentu w Tobruku, na wschodzie kraju. W stolicy – Trypolisie – odbył się największy od lat protest.

Libia oddala się od pokoju. „Negocjacje nic nie znaczą bez zawieszenia broni”

Libijski rząd jedności narodowej Fajiza Mustafy as-Saradża zawiesił swój udział w pokojowych rozmowach, które pod auspicjami ONZ prowadzone są w...

zobacz więcej

Jak relacjonują świadkowie, w marszu na parlament uczestniczyły tysiące ludzi domagających się rozwiązania istniejących ugrupowań politycznych i rozpisanie nowych wyborów. Część budynku podpalono.

Protesty, które trwają w Libii już do dłuższego czasu, odbyły się także w stolicy kraju Trypolisie i w wielu innych miastach.

W Trypolisie, na Placu Męczenników tysiące ludzi protestowały przeciwko przerwom w dostawie prądu, wzrastającym cenom paliw i podstawowych towarów, terrorowi milicji podporządkowanych zwalczającym się ugrupowaniom. Głównym żądaniem było jednak zorganizowanie nowych wyborów. Według zgodnej opinii obserwatorów była to największa demonstracja od wielu lat.

Do nowej fali protestów doszło dzień po fiasku rokowań w Genewie rywalizujących sił politycznych, z których jedna kontroluje wschód kraju, a druga zachód. Rozmowy miały na celu uzgodnienie ram konstytucjonalnych wiodących do ogólnokrajowych wyborów.

Zobacz także: Kary śmierci dla milicjantów za strzelanie do opozycji w Libii


Wybory w konstytucyjnym terminie powinny odbyć się w ubiegłym roku jednak uniemożliwiły to nasilające się walki frakcyjne o kontrolę nad krajem. Libia zaczęła pogrążać się ponownie w chaosie, podziałach terytorialnych i wojnie domowej.

Okres chaosu w tym bogatym w ropę naftową kraju rozpoczął się po obaleniu w 2011 r. długoletniego dyktatora Muammara Kadafiego. Powstały dwie rywalizujące ze sobą administracje – popierana przez ONZ na zachodzie ze stolicą Trypolisem i na wschodzie, w Tobruku, gdzie znajduje się siedziba parlamentu. Tymczasowy premier rządu w Trypolisie Abdul Hamid Dbeibah uznał w piątek słuszność żądań demonstrantów i przyznał, że jedynym wyjściem z obecnej sytuacji są nowe wybory.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej