RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska złożyła wniosek o wprowadzenie ceł UE na import rosyjskiej ropy

Uczestniczki protestu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)
Uczestniczki protestu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Polska złożyła w Brukseli wniosek o wprowadzenie unijnych ceł na import rosyjskiej ropy. Ich wprowadzenie nie będzie wymagało jednomyślnej zgody państw członkowskich, a jedynie większości kwalifikowanej. Nowe taryfy mają sprawić, że zachowane zostaną warunki równej konkurencji na unijnym rynku paliw.

Szefowa EBC: Dynamika inflacji w strefie euro zmieniła się na trwałe

W trakcie dyskusji panelowej, która odbyła się w środę w portugalskim mieście Sintra, Christine Lagarde wyraziła przekonanie, że dynamika inflacji...

zobacz więcej

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł UE, propozycja została złożona w Brukseli w tym tygodniu. Informację potwierdził Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Propozycja ma związek z decyzją państw członkowskich na szczycie UE o wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę. Zostały z niego wyłączone trzy unijne kraje: Czechy, Słowacja i Węgry. W efekcie mają dostęp do tańszej, rosyjskiej ropy transportowanej rurociągami, podczas gdy inne kraje muszą płacić średnio ok. 30 proc. więcej, kupując surowiec na globalnych rynkach.

Cło ad valorem


„UE powinna wprowadzić cła na import rosyjskich paliw kopalnych. Nie powinno to być cło ad valorem, ale specyficzne, powiązane z globalnymi cenami paliw kopalnych, aby zachęcić do importu z alternatywnych kierunków. Ponadto powinien zostać wprowadzony dodatkowy mechanizm nie tylko gwarantujący, że wielkości importu nie przekraczają wielkości z ostatnich lat, ale również zachęcający do ich stopniowego zmniejszania” – pisze Polska w dokumencie, do którego dotarła PAP.

Małe reaktory jądrowe w Szwecji? Plany Vattenfall

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall poinformował we wtorek o planach budowy dwóch małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR)....

zobacz więcej

Ma to być zachętą do odcięcia zależności od Rosji i dywersyfikacji źródeł dostaw. Dochody z ceł mogłyby być przeznaczone przede wszystkim na projekty związane z transformacją energetyczną na Ukrainie, zapewnienie środków na wsparcie Ukrainy po zakończeniu wojny, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa sektora energetycznego w UE.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że propozycja ma duże szanse na przyjęcie. Gdyby Czechy, Słowacja i Węgry złożyły wobec niej sprzeciw, nie wystarczałoby to, żeby została zablokowana. Obecnie trwają negocjacje w Brukseli nad projektem.

Zobacz także: Lotos ogłasza wakacyjną promocję. W lipcu i sierpniu litr paliwa z 30-groszowym rabatem

Sadoś wskazał, że chodzi o zagwarantowanie równych warunków rynkowych dla wszystkich państw UE.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Cło byłoby elementem równoważącym przewagę konkurencyjną rafinerii czeskich, słowackich i węgierskich, które korzystają z rosyjskiej ropy. Ważne jest także z powodów etycznych, tak aby ci, którzy korzystają z tańszej rosyjskiej ropy, przeznaczali wynikające z tego faktu korzyści na udział w kosztach związanych z wojną – powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś .

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej