RAPORT

Wojna na Ukrainie

To koniec upałów? Prognoza pogody na weekend i początek lipca

W sobotę na wschodzie kraju deszcz i burze. Temperatura w kraju nie przekroczy już 30 stopni Celsjusza – przyznaje dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szymon Ogórek. Jednak od niedzieli znów zaczną się upały, a większego ochłodzenia należy spodziewać się dopiero w drugiej części kolejnego tygodnia. Po fali burz, które przeszły przez Polskę, IMGW odwołało w sobotę rano część ostrzeżeń.

Nowa atrakcja w Bieszczadach. Kolej gondolowa nad solińską zaporą

Nowy ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych (PKL) to ważna inwestycja gospodarcza, to dodatkowe setki miejsc pracy w przemyśle turystycznym –...

zobacz więcej

Synoptycy wydali ostrzeżenia przed burzami pierwszego stopnia dla województw: lubelskiego, opolskiego i podlaskiego.

Burzliwa noc. Strażacy interweniowali 3 tys. razy


W piątek wieczorem Państwowa Straż Pożarna informowała, że do godz. 20 w związku z burzami, strażacy odnotowano blisko 3 tys. interwencji. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

W sobotę będzie już spokojniej – w ciągu dnia w Polsce na wschodzie i w centrum będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie małe i umiarkowane. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, a na krańcach wschodnich oraz w Tatrach burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 23 do 28 stopni Celsjusza. Nad morzem i w górach będzie chłodniej od 18 do 22 stopni.

Źródło: IMGW-PIB

Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 80 km/h. – Noc z soboty na niedzielę w większości kraju będzie pogodna, jedynie na krańcach wschodnich może być duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu – poinformował synoptyk Szymon Ogórek. Wiatr będzie słaby i zmienny. Temperatura minimalna od 12 stopni Celsjusza na Pomorzu do 17 stopni na południowym wschodzie. Wiatr słaby, przeważnie zmienny.

W niedzielę znów cieplej


W niedzielę dużo słońca, a słaby deszcz możliwy jedynie na krańcach południowo-wschodnich. Temperatura maksymalna od 25 do 29 stopni Celsjusza, cieplej na południu – do 31 stopni, nad morzem około 22.

Wiatr słaby, zmienny, jedynie na północy umiarkowany i zachodni.

Pogoda początków lipca


W poniedziałek, wtorek i środę w wielu miejscach nadal upalnie i burzowo – prognozują eksperci IMGW.

Open’er. Organizatorzy wezwali publiczność do ewakuacji

Nawałnice przechodzące nad województwem pomorskim przerwały w piątek Open'er Festival 2022 w Gdyni. Wieczorem ze względu na załamanie pogody...

zobacz więcej

W poniedziałek opady i burze głównie na północy kraju, we wtorek i środę padać i grzmieć będzie już miejscami w całym kraju. Burze mogą przynieść silne opady deszczu i porywy wiatru do 70 km/h oraz lokalnie grad. Temperatura wzrośnie do 30-32 stopni na zachodzie, południu i w centrum kraju, chłodniej nad samym morzem – około 22 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Kiedy nadejdzie ochłodzenie?


W czwartek wyraźne ochłodzenie. W całym kraju sporo chmur oraz przelotne opady, na południowym wschodzie również burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 20 do 25 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza hydrologiczna:

„W nadchodzącym tygodniu w związku z prognozowanymi opadami związanymi z buzami, w miejscu ich wystąpienia, spodziewamy się wahań, które lokalnie mogą być gwałtowne. Na pozostałych obszarach przeważać będą spadki i stabilizacja” – wskazują eksperci IMGW.

Źródło: IMGW-PIB

Zobacz także: Pogoda na wakacje. Gdzie w Europie będzie najcieplej? Sprawdziliśmy to

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej