RAPORT

Wojna na Ukrainie

Papież zarzuca mediom manipulację: Wzięli moją wypowiedź i powiedzieli „nie potępia Putina”

Papież zarzucił części mediów niszczenie ludzi m.in. przez manipulowanie informacjami (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Papież zarzucił części mediów niszczenie ludzi m.in. przez manipulowanie informacjami (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Wojna to codzienne okrucieństwo, na wojnie nie tańczy się menueta, zabija się – powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiej agencji Telam. Jak stwierdził, niektóre media zmanipulowały jego słowa zarzucając mu, że nie potępił prezydenta Rosji Władimira Putina.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie staje w obronie Papieża Franciszka

,,W ciągu tych 100 dni wojny, czyli bardzo długo, 30 proc. mojego czasu spędziłem próbując poprzez dyskusje, odpowiadanie na pytania, e-maile i tak...

zobacz więcej

W rozmowie, opublikowanej w piątek także przez portal Vatican News, papież oświadczył, że „wojnie sprzyja cała struktura sprzedaży broni”. „Uważam, że nadszedł moment, by przemyśleć koncepcję tzw. wojny sprawiedliwej. Może być wojna sprawiedliwa, jest prawo do obrony, ale sposób, w jaki koncepcja ta stosowana jest dzisiaj, musi zostać przemyślany” – stwierdził Franciszek, wedle którego „wojna to przede wszystkim rezultat braku dialogu”.

Franciszek powiedział, że niektóre media „wyjmują słowa z kontekstu i przypisują to, czego nie chciało się powiedzieć”. Zauważył również, że na mediach spoczywa wielka odpowiedzialność edukacyjna. „Ale są media, które sprawiają takie wrażenie, jakby miały granat w ręku, by niszczyć ludzi poprzez selekcję prawdy, kalumnie, zniesławienie, obrzucanie błotem” – dodał.

Papież Franciszek: Wojna jest zawsze porażką ludzkości

– Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog...

zobacz więcej

Bezradne ONZ


Papież przywołał swoje niedawne słowa z wywiadu, w którym powiedział, że wojny nie można sprowadzać do „rozróżnienia między dobrymi i złymi” bez refleksji nad jej przyczynami i interesami. „W kwestii wojny były kontrowersje z powodu mojej wypowiedzi dla pism jezuickich. Wzięli tę moją wypowiedź i powiedzieli: Papież nie potępia Putina” – zaznaczył.

Według Franciszka, „rzeczywistość jest taka, że stan wojny to coś znacznie bardziej uniwersalnego, poważnego i nie ma dobrych i złych”, ponieważ „jesteśmy wszyscy zaangażowani i tego musimy się nauczyć”.

Wyraził także opinię, że Organizacja Narodów Zjednoczonych, w której pokładano wiele nadziei po II wojnie światowej, wydaje się bezradna wobec konfliktów. „ONZ wnosi wkład w to, by uniknąć wojny, ale by ją zatrzymać, by rozwiązać konfliktową sytuację, jak ta, którą mamy dziś w Europie czy jakie były w innych częściach świata, nie ma żadnej władzy. Bez obrazy” – stwierdził.

Franciszek stwierdził, że „być papieżem to nie taka tragedia”. Na pytanie, „czy będziemy mieli jeszcze papieża Franciszka przez jakiś czas?”, odparł: „pozwólmy, żeby zdecydował to On na górze”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej