RAPORT

Tusk kontra Tusk

Tesla znów pozwana za dyskryminację i nękanie czarnoskórych pracowników

Elon Musk i jego firma mają coraz większe kłopoty  (fot. Shutterstock)
Elon Musk i jego firma mają coraz większe kłopoty (fot. Shutterstock)

Piętnastu czarnoskórych byłych lub obecnych pracowników Tesli wniosło pozew przeciwko amerykańskiemu koncernowi, twierdząc, że doświadczyli przemocy na tle rasowym w fabrykach producenta samochodów elektrycznych. Jest to kolejny pozew o dyskryminację rasową przeciwko Tesli.

Tesla pozwana za rzekomą dyskryminację rasową i nękanie

Amerykański koncern motoryzacyjny Tesla został pozwany za rzekomą dyskryminację rasową i nękanie przez kalifornijski Departament Uczciwego...

zobacz więcej

Według pozwu złożonego w sądzie stanu Kalifornia w czwartek, pracownicy mieli być regularnie ofiarami obraźliwych rasistowskich komentarzy i rasistowskiego zachowania kolegów, menedżerów i pracowników działu personalnego.

Nękanie, które rzekomo miało miejsce głównie w fabryce Tesli we Fremont w Kalifornii, obejmowało używanie słowa „czarnuch”, historycznie rasistowskich terminów takich jak „niewolnictwo” i „plantacja” na miejsca, w których pracowały osoby czarnoskóre oraz robienia komentarzy na tle seksualnym.

W pozwie twierdzi się, że „standardowe procedury operacyjne producenta obejmują rażącą, otwartą i nieograniczoną dyskryminację rasową”. Według pozwu niektórzy z powodów byli przydzielani na najbardziej wymagające fizycznie stanowiska lub omijani przy awansie.

Musk ma „bardzo złe przeczucia”. Czy będą zwolnienia w Tesli?

Prezes Tesli Elon Musk ma „bardzo złe przeczucia” odnośnie gospodarki i musi zlikwidować około 10 proc. miejsc pracy u producenta samochodów...

zobacz więcej

10 pozwów w sądach


Producent samochodów elektrycznych został już co najmniej 10 razy pozwany za dyskryminację rasową lub molestowanie seksualne, w tym w lutym przez kalifornijski Departament Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH), który udokumentował podobne naruszenia, o jakich mowa w najnowszym pozwie.

W poniedziałek sędzia federalny w Kalifornii zarządził nowy proces w sprawie odszkodowania, które Tesla winna jest czarnoskóremu byłemu pracownikowi fabryki, skarżącemu firmę o dyskryminację rasową, ponieważ odrzucił on odszkodowanie w wysokości 15 mln dolarów. Skarżący firmę Owen Diaz twierdził, że czarnoskórzy pracownicy są regularnie narażeni na rasistowskie obelgi w hali produkcyjnej oraz rasistowskie graffiti w łazienkach.

Firma nie odniosła się do sprawy, ale wcześniej zaprzeczała niewłaściwemu postępowaniu i twierdziła, że posiada zasady mające na celu zapobieganie i rozwiązywanie niewłaściwych zachowań w miejscu pracy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej