RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego

Karetki z Polski mają pomóc w ratowaniu cywilów na Ukrainie (fot. PAP/Karina Sało)
Karetki z Polski mają pomóc w ratowaniu cywilów na Ukrainie (fot. PAP/Karina Sało)

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w piątek w imieniu Polski przekazał Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego. Uroczyste przekazanie tych pojazdów odbyło się we Lwowie obok siedziby władz obwodowych.

Ukraina. Rosjanie rabują szpitale i zmuszają do leczenia swoich żołnierzy

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował, że na okupowanych terenach Rosjanie mają niszczyć infrastrukturę medyczną i wywozić...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Karetki odebrane przez przedstawicieli hromad (odpowiednik polskich gmin - PAP) trafią do miast w obwodach czernihowskim, charkowskim i sumskim. Jedna pozostanie we Lwowie.

Przewodniczący władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki podczas przekazania aut mówił, że „karetki pomagają w ratowaniu ludzkiego życia, które jest zagrożone podczas wojny ze strasznym wrogiem”. Dodał, że „wróg ten nie wojuje z wojskiem ukraińskim, a walczy przeciwko państwu ukraińskiemu, strzela do cywili, kobiet, dzieci, strzela do szpitali, szkół, przedszkoli”, „Polska strona od pierwszych dni wojny jest naszym przyjacielem i nam pomaga”.

200 samochodów strażackich i 3 tys. palet ze sprzętem. Szef PSP o pomocy dla Ukrainy [WIDEO]

200 samochodów strażackich i blisko 3 tysiące palet ze sprzętem pożarniczym jest już na Ukrainie – poinformował komendant główny Państwowej Straży...

zobacz więcej

„Rosjanie konfiskowali lub niszczyli karetki”


Jedną z karetek odbierał lekarz Anatolij z hromady Trościaniec w obwodzie Sumskim. Opowiadał o pracy w czasie trwającej 30 dni okupacji. - Pracowaliśmy, nieśliśmy pomoc medyczną, ale 18 marca okupanci skonfiskowali dwie karetki, a dwa samochody pomocy medycznej zostały przez nich zniszczone – wspominał. - Potem musieliśmy znosić chorych i rannych piechotą na noszach do naszego szpitala – dodał.

Paweł Jabłoński wyraził nadzieję, że „te karetki będą wielkim wsparciem w obronie Ukrainy”, które jego zdaniem „broni sama siebie, ale broni także nas”.

Wiceminister tłumaczył, że przekazana pomoc, to „element szerszego projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków uzyskanych z UE na wsparcie Ukrainy”.

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski powiedział, że „te karetki to niewielka cząstka naszego zaangażowania, ono całe wynosi 10 mln euro”. - Mamy programy wsparcia żywnościowego, mamy programy wsparcia, środki i aparaturę medyczną. Kupujemy także sprzęt obrony indywidualnej, bo apteczki są potrzebne nie tylko na linii frontu, ale też wśród cywilów: w Odessie, Winnicy, Kijowie i wszędzie tam, gdzie niespodziewanie spadają rosyjskie rakiety – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej