RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ze szczytu NATO do piwnic, gdzie więziono cywilów. Premier Norwegii na Ukrainie

Premier Norwegii Jonas Gahr Store spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. TT/Володимир Зеленський)
Premier Norwegii Jonas Gahr Store spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. TT/Володимир Зеленський)

Premier Norwegii Jonas Gahr Store obiecał w piątek w Kijowie na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim 10 mld koron (1 mld euro) pomocy dla kraju odpierającego rosyjską inwazję.

Rosja zaatakuje arktyczny archipelag Norwegii? Ekspert wyjaśnia

Podlegający Norwegii arktyczny archipelag Svalbard może zostać wykorzystany przez Rosjan do wzniecenia konfliktu. Przez lata Norwegia na północy...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Przyczynimy się do wsparcia Ukraińców, którzy walczą o swój kraj oraz nasze demokratyczne wartości” – podkreślił Store na konferencji prasowej, cytowany przez norweskie media.

Pieniądze dla Ukrainy


Fundusze mają zostać przeznaczone na zakup broni, wsparcie operacyjne władz, pomoc humanitarną oraz odbudowę Ukrainy. Zostaną wypłacone w tym oraz w przyszłym roku.

Store przybył na Ukrainę bezpośrednio ze szczytu NATO w Madrycie, jak zauważają norweskie media, zmieniając luksus na warunki wojenne. Polityk zapoznał się ze skalą zniszczeń, a także spotkał się z ocalałymi cywilami wcześniej przetrzymywanymi przez wojska rosyjska w nieludzkich warunkach w podziemiach szkoły pod Czernihowem.

Zobacz także: Rząd Norwegii przekazał Ukrainie 100 pocisków przeciwlotniczych Mistral


– Tu naprawdę było piekło. Piwnica w której więziono ludzi wygląda jak chlew – stwierdził Store.

Prezydent Zełenski podziękował szefowi norweskiego rządu za wsparcie, nazywając Norwegów „prawdziwymi przyjaciółmi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej