RAPORT

Pogarda

Leyen: Polska musi wywiązać się ze zobowiązań. Fiala: Polska czci i w praktyce wypełnia wartości europejskie

Szefowa KE twierdzi, że Polska wciąż nie wypełniła wszystkich warunków w sprawie KPO (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Szefowa KE twierdzi, że Polska wciąż nie wypełniła wszystkich warunków w sprawie KPO (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w piątek w Litomyślu, że „Polska musi wywiązać się ze zobowiązań dotyczących reformy systemu dyscyplinarnego sędziów w kontekście unijnego funduszu odbudowy”. Premier Czech zapewnił wówczas, że jego kraj „będzie pośredniczyć w konfliktowych sytuacjach, aby doprowadzić do dobrych rezultatów”.

Komisarz Jourova znowu uderza w Polskę. Wymyśliła nowy pretekst na blokadę środków

– „Prawo Dudy” nie wypełnia kamieni milowych – stwierdziła wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová w odpowiedzi na pytanie niemieckiego eurodeputowanego...

zobacz więcej

– Wciąż oceniamy nowe prawo dotyczące systemu dyscyplinarnego. Wyciągnięcie ostatecznych wniosków jest dziś niemożliwe. Mogę już jednak powiedzieć, że nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej – zauważyła szefowa KE zapytana o tę kwestię przez dziennikarza niemieckiej agencji dpa.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że „ten warunek jest wymagany, więc ta kwestia musi nadal być rozwiązana zgodnie ze zobowiązaniami, co odblokuje pierwszą wypłatę”. – Nie zakończyliśmy oceny całego prawa, ale widzimy, że tej części brakuje – dodała von der Leyen.

Ursula von der Leyen uczestniczyła w piątek w Litomyślu, w inauguracji prezydencji Czech w Unii Europejskiej. Premier Czech Petr Fiala powiedział, że „Polska pokazuje swoim podejściem do wojny na Ukrainie, swoim gorącym przyjęciem ogromnej, niewyobrażalnej fali uchodźców, jak wysoko czci i jak w praktyce wypełnia wartości europejskie”. – Myślę, że o tym trzeba pamiętać. Muszę was zapewnić, że Czeska Republika, jako kraj prezydencji będzie stale pośredniczyć w konfliktowych sytuacjach, aby doprowadzić do dobrych rezultatów – zadeklarował Fiala.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej