RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Prezydent zgłosił poprawkę w ostatniej chwili”. Kumoch zdradza kulisy szczytu NATO

Dzięki interwencji Andrzeja Dudy do konkluzji ze szczytu NATO trafił dodatkowy zapis. – Prezydent przeforsował wzmiankę o rekompensacie uzbrojenia dla państw, które przekazały broń Ukrainie – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP.

Deklaracja końcowa szczytu NATO. „Rosja musi wycofać się z Ukrainy”

Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim –...

zobacz więcej

Zakończony w Madrycie szczyt Kumoch nazwał „historycznym i przełomowym”. – Do NATO przyjęto Finlandię i Szwecję, doprowadzając do wydłużenia granic Sojuszu. To dla Rosji ogromny problem – ocenił Kumoch.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP zdradził, że dzięki staraniom Andrzeja Dudy do konkluzji szczytu trafił dodatkowy zapis.

– Poprawka została zgłoszona w ostatniej chwili, gdy deklaracja szczytu była już praktycznie wynegocjowana – relacjonował.

– Treść dokumentu niewystarczająco oddawała realia naszego regionu. Przecież takie kraje jak Polska nie tylko przyjęły uchodźców, ale także wysłały na Ukrainę m.in. czołgi. Takie państwa zasługują na wsparcie Sojuszu, a nie wszystkie kraje wywiązały się z obietnicy uzupełnienia uzbrojenia. Do konkluzji trafiło zdanie, że NATO będzie adekwatnie wspierać kraje, które militarnie wsparły Ukrainę – dodał.

Jednym z państw, które przekazało Kijowowi najwięcej uzbrojenia jest Polska. Na Ukrainę trafiły m.in. nasze czołgi. Jako rekompensatę mieliśmy otrzymać taką samą ich liczbę z Niemiec. Tak się jednak nie stało. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

– Uwaga prezydenta Dudy była skierowana nie tylko w stronę Berlina. To szerszy problem zachodniej Europy, która nie do końca wierzy w Ukrainę – ocenił gość TVP Info.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej