RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Sytuacja na szczęście nie jest porównywalna do 1939 roku

Mateusz Morawiecki odniósł się do efektów szczytu NATO (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Mateusz Morawiecki odniósł się do efektów szczytu NATO (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Efekty szczytu NATO są budujące z dwóch powodów; pierwszy to znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce, drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO – powiedział w wywiadzie dla „Polska Times.pl” premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był m.in. pytany o polskie bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie i tragicznych doświadczeń września 1939 roku.

Premier komentuje krytykę Trzaskowskiego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skrytykował rząd za obniżanie podatków. – Będę miał mniej pieniędzy – stwierdził polityk PO. Na jego słowa...

zobacz więcej

W opublikowanej w piątek rozmowie z „Polska Times.pl” szef rządu był pytany o efekty zakończonego w tym tygodniu szczytu NATO w Madrycie. Premier stwierdził, są one budujące z dwóch powodów.

– Pierwszy to znaczące wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce poprzez ulokowanie stałego dowództwa korpusu w naszym kraju. Drugi to zgoda na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Chcę zwrócić uwagę na nasze wysiłki dyplomatyczne, aby przekonać do tego Turcję. Wykorzystaliśmy tu nasze bardzo dobre relacje z tym krajem – podkreślił premier.

Jak dodał, szczyt NATO w Madrycie „może być kolejnym wyraźnym sygnałem w kierunku Rosji, że bezpieczeństwo, suwerenność i integralność terytorialną traktujemy z absolutną powagą i nie pozwolimy na agresywne działania”.

„NATO staje na wysokości zadania”


Zaznaczył jednocześnie, że porozumienie Turcji z Finlandią i Szwecją, które otwiera tym krajom drogę do członkostwa w NATO, to historyczna decyzja.

Morawiecki pisze o Trzaskowskim: Przykro mi

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski skrytykował rząd za obniżanie podatków. – Będę miał mniej pieniędzy – stwierdził polityk PO. Na jego słowa...

zobacz więcej

– To historyczna decyzja, ponieważ Morze Bałtyckie – de facto – staje się morzem wewnętrznym NATO. Jest to zdecydowane wzmocnienie militarnego potencjału NATO, bo Finlandia i Szwecja to kraje bardzo wysoko zaawansowane technologicznie, które przykładają do obronności ogromną wagę – podkreślił premier.

Pytany, czy ma wiedzę, „co Turcja dostała w zamian za zgodę na dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu”, wyraził przekonanie, że „Turcja doszła do wniosku, że warto wypracować przede wszystkim kompromis z Finlandią i ze Szwecją, a tureckie obawy związane z terroryzmem zostały potraktowane poważnie”. Premier zwrócił uwagę, że „Polska intensywnie działała na różnych szczeblach, aby przekonać Turcję”.

Morawiecki: Możemy się czuć bezpieczni


Premier był też pytany o polskie bezpieczeństwo w kontekście wojny w Ukrainie. Na uwagę, że „w 1939 roku też mieliśmy trwałe sojusze, z których niewiele wtedy wyszło”, szef rządu zapewnił, że „możemy czuć się bezpieczni”.

– Sytuacja na szczęście nie jest porównywalna do 1939 roku, z wielu względów. Wtedy byliśmy otoczeni przez dwie skrajnie wrogie potęgi. Dziś jesteśmy częścią najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie, a jego liderzy podkreślają, że będą bronić każdej piędzi ziemi państwa należącego do NATO – przekonywał premier.

Prezydent: Warto ponad podziałami omówić wyniki szczytu

Warto ponad podziałami politycznymi omówić wyniki tego szczytu i podyskutować, jak dalej powinniśmy działać jako Polska – stwierdził w czwartek...

zobacz więcej

– Jakkolwiek Rosja grozi, szantażuje, pręży muskuły, to uważam, że Sojusz pokazał wystarczająco determinacji w ostatnich miesiącach, by nie mieć wątpliwości, że nie cofnie się przed groźbami ani o krok. Moja odpowiedź jest jednoznaczna – jak najbardziej możemy się czuć bezpieczni, a coraz większa siła naszej własnej armii, jak również wzmocnienie Sojuszu poprzez przystąpienie państw tak świadomych ryzyka zagrożenia rosyjskiego jak Finlandia i Szwecja, jeszcze to bezpieczeństwo umacniają – podkreślił Morawiecki.

Premier był też pytany o ostatnie słowa premier Estonii, która powiedziała, że – de facto – „państwa bałtyckie zostały poświęcone przez NATO, że czują się tak zagrożeni, że w momencie wprowadzenia procedury artykułu 5, zanim NATO pomoże, to będzie po sprawie i państwa bałtyckie zostaną wchłonięta, a odbicie tych terenów nie będzie właściwie możliwe”.

Premier stwierdził, że scenariusz ten jest niezwykle pesymistyczny.

– Każdy przywódca kraju, także pani premier Estonii, nie tylko ma prawo, ale obowiązek strategicznego rozpatrywania różnego rodzaju scenariuszy, także scenariuszy najwyższego zagrożenia. Wszystkie państwa bałtyckie i Polska uważają, że powinniśmy na wschodniej flance mieć jeszcze więcej żołnierzy NATO i żołnierzy amerykańskich – wskazał Morawiecki.

Przypomniał, że w Polsce mamy dziś około 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Przyznał, że już samo to jest bardzo poważnym wzmocnieniem bezpieczeństwa naszego kraju. – Z całą pewnością kraje bałtyckie chciałyby również większej obecności wojsk NATO na swoim terytorium i w tym sensie rozumiem pewnego rodzaju rozgoryczenie. Sam je podzielam i uważam, iż NATO powinno być jeszcze bardziej aktywne, właśnie na flance wschodniej, ponieważ to tu zagrożenie jest największe, a nie np. na flance południowej. A jeśli przyjdzie kiedyś bronić flanki południowej, to Polska także będzie gotowa wspierać naszym wojskiem sojuszników na tym odcinku. Na tym polega solidarność – dodał premier.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej