RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gliński: Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. Obok powstanie filia Instytutu Pileckiego

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu; (fot. www.gov.pl/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu; (fot. www.gov.pl/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. W mieście powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego. Wspólną siedzibą obu instytucji będzie zakupiony przez państwo polskie kompleks Schwanen w Rapperswilu – ogłosił w piątek podczas wizyty w tej szwajcarskiej miejscowości wicepremier Piotr Gliński.

Instytut Pileckiego zbierze dowody zbrodni rosyjskiej. Poszukiwani wolontariusze

Instytut Pileckiego będzie zbierać dowody zbrodni rosyjskich na Ukrainie. W tym celu powoł Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im....

zobacz więcej

W piątkowej uroczystości w Rapperswilu uczestniczyli także m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska, dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anna Buchmann oraz zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski.

Wicepremier Gliński przypomniał, że „w 2020 roku obchodziliśmy jubileusz 150-lecia Muzeum Polskiego w Rapperswilu, jednej z najstarszych instytucji polonijnych w Europie, powołanej staraniem Władysława hrabiego Broel-Platera, powstańca listopadowego i działacza emigracyjnego”.

Muzeum Polskie musi się wyprowadzić ze swojej siedziby

Muzeum Polskie w Rapperswil w przyszłym miesiącu będzie obchodziło 150. rocznicę założenia. Anna Buchmann, dyrektorka placówki poinformowała, że...

zobacz więcej

Przeprowadzka do kompleksu Schwanen


„Dziś jesteśmy świadkami wydarzenia, które w sposób symboliczny wieńczy dzieło hrabiego Platera i nadaje mu nowy instytucjonalny kształt pod opieką niepodległego państwa polskiego. Oto wieloletnie polsko-szwajcarskie wysiłki znalazły szczęśliwy finał w podpisanej kilka dni temu umowie zakupu kompleksu Schwanen, w którym Muzeum Polskie będzie kontynuować swoją działalność - pozostając w swojej kolebce, w Rapperswilu” – podkreślił minister kultury.

Gliński zaznaczył, że „wybór tego miejsca nie jest przypadkowy”. - To tu właśnie w 1870 roku dokonano uroczystego odczytania i podpisania aktu fundacyjnego Muzeum Polskiego – wskazał Gliński. - Hotel Schwanen w XIX wieku stanowił centrum życia towarzyskiego miasta, był miejscem spotkań mieszkających w Szwajcarii Polaków – dodał.

Uzupełnieniem Muzeum Polskiego będzie szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego, mający przedstawiać historię grupy Aleksandra Ładosia, „polskiego dyplomaty, który podczas II wojny światowej zajmował się w Brnie organizacją i produkcją nielegalnych paszportów krajów latynoamerykańskich, które uratowały setki, jeśli nie tysiące europejskich Żydów przed Zagładą”.

„Poszukiwanie taniej sensacji”. Magdalena Gawin reaguje na fake newsa money.pl

Za „pełen nieścisłości, nieprawdziwych informacji, nadinterpretacji zwykły fake news nastawiony na sensację” uznała szefowa Instytutu Solidarności...

zobacz więcej

Skarbnica pamiątek i wiedzy


Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że celem rządu było nie tylko uratowanie i przedłużenie funkcjonowania Muzeum Polskiego w Rapperswilu, ale także „otwarcie zupełnie nowej epoki w funkcjonowaniu muzeum i danie mu możliwości rozwoju, jakich wcześniej przez bardzo wiele lat nie miało”.

Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum Polskiego, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku. Jednym z zadań placówki było zabezpieczanie wartościowych dokumentów, pamiątek historycznych i dzieł sztuki znajdujących się poza granicami Polski oraz przedstawienie historii kraju. Kolejnym obszarem działań Muzeum jest prezentowanie zbiorów i archiwów oraz udostępnianie ich publiczności, także do badań naukowych (m.in. archiwum Józefa Mackiewicza).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej