RAPORT

Wojna na Ukrainie

Resort finansów USA zamroził ponad miliard dolarów rosyjskiego oligarchy

Jest szansa, że w przyszłości zamrożone fortuny zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy (fot. Shutterstock)
Jest szansa, że w przyszłości zamrożone fortuny zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy (fot. Shutterstock)

Amerykańskie ministerstwo finansów ogłosiło zamrożenie ponad miliarda dolarów należących do związanego z Władimirem Putinem oligarchy i senatora Sulejmana Kerimowa. Jest to jedna z największych tego typu akcji. Od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym br. amerykańskie władze zablokowały lub zamroziły majątek rosyjskich oligarchów wart ponad 30 mld dolarów.

Aktywa oligarchów środkiem nacisku na Rosję? W środę propozycje KE

W środę Komisja Europejska ma przedstawić propozycje dotyczące wykorzystania m.in. zamrożonych środków należących do oligarchów z Rosji na odbudowę...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Środki Kerimowa były ulokowane w tzw. truście zarejestrowanym w stanie Delaware, sformowanym w 2017 r., by przechować i zarządzać majątkiem Rosjanina. Trusty są popularnym narzędziem używanym przez oligarchów, pragnących ukryć swój majątek w USA i zabezpieczyć go przed organami ścigania.

Jak powiedział wysoki rangą przedstawiciel resortu, zajęcie majątku było niezwykłym wydarzeniem zarówno ze względu na wartość środków, jaki i na skomplikowaną strukturę prawną, wykorzystaną przez członka Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Pieniądze zostały ulokowane w USA przez dwie z firm Kerimowa, a następnie „zainwestowane” w kilka warstw firm-krzaków, by ukryć, do kogo one należą.

Najbogatsi rosyjscy oligarchowie stracili fortunę. Podano wartość zajętych majątków

Zachodnie sankcje po ataku na Ukrainę poważnie nadwerężyły gospodarkę Rosji. Najsilniejsze uderzenie skierowano przeciwko oligarchom związanym z...

zobacz więcej

„Nawet kiedy rosyjskie elity chowają się za pośrednikami i skomplikowanymi układami prawnymi, ministerstwo finansów będzie używać szerokich uprawnień, by aktywnie egzekwować skoordynowane wielostronne sankcje nałożone na tych, którzy finansują i korzystają z wojny Rosji przeciwko Ukrainie” – zapowiedziała szefowa resortu finansów Janet Yellen.

Jest to już kolejne zamrożenie majątku związanego z Kerimowem. Wcześniej USA zajęły jego superjacht zacumowany w Fidżi, którego wartość oceniana jest na 300 mln dolarów. Według amerykańskiego resortu sprawiedliwości, od początku wznowionej inwazji na Ukrainę amerykańskie władze zablokowały lub zamroziły majątek rosyjskich oligarchów wart ponad 30 mld dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej