RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Wojna wygrana”. Barszcz ukraiński na liście UNESCO

Barszcz ukraiński trafił na listę UNESCO (fot. Shutterstock)
Barszcz ukraiński trafił na listę UNESCO (fot. Shutterstock)

Barszcz ukraiński został zderusyfikowany! – napisała w piątek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżeppar. Wiceminister triumfuje z powodu wpisania kultury gotowania barszczu ukraińskiego na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zacharowa: Barszcz ukraiński to przykład ekstremizmu, nazizmu i ksenofobii

Maria Zacharowa uważa barszcz ukraiński za przykład ksenofobii, nazizmu i ekstremizmu. – Oni chcieli, żeby barszcz należał do kogoś jednego, do...

zobacz więcej

„Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jednomyślnie zdecydował o włączeniu punktu »Kultura gotowania ukraińskiego barszczu« na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Wymagającego Pilnej Ochrony” – przekazała Dżeppar.

Jak dodała, po raz pierwszy w historii nominacja została rozważona poza zwykłym porządkiem obrad „ze względu na agresję militarną na Ukrainę w czasie rzeczywistym i realne zagrożenie dla obiektu kultury”.

„I nie jest ważne, jak wiele Masza Zacharowa (rzeczniczka rosyjskiego MSZ – przyp. red.) mówiła o tym, że »zakazano książek kucharskich, a przepis na danie był trzymany w sekrecie i zakazywano jego gotowania«, i określała nasz barszcz »manifestacją ekstremizmu i nazizmu«, ta »manifestacja ekstremizmu« jest teraz oficjalnie ukraińska” – skomentował z kolei ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko w mediach społecznościowych. „Zwycięstwo w wojnie o barszcz jest nasze” – dodał.

Minister dodał, że Ukraińcy „wygrają tę wojnę tak samo, jak wygrali wojnę o barszcz” i podziękował za walkę o zupę m.in. ukraińskiemu szefowi kuchni Jewhenowi Kłopotence, który od zeszłego roku przekonywał do złożenia wniosku o wpisanie barszczu na listę UNESCO. W przeszłości Kłopotenko argumentował, że „wiele rzeczy odebrano Ukrainie, ale nie odbierze się nam naszego barszczu”.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej