RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przed nami noc nawałnic. IMGW: Mogą powstawać trąby powietrzne

IMGW ostrzega przed burzami (fot. Shutterstock)
IMGW ostrzega przed burzami (fot. Shutterstock)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami dla całego kraju. Synoptycy ostrzegają przed nawałnicami, które do późnych godzin nocnych będą przechodzić nad Polską. Miejscami prędkość wiatru może zbliżać się do 130 km/h. Ponadto, synoptycy nie wykluczają, że miejscami mogą tworzyć się trąby powietrzne.

Wtorek również pod znakiem burz. Wiemy, gdzie zagrzmi [PROGNOZA]

Wtorkowy ranek zapowiada się w Polsce pogodny. Lokalne burze możliwe są później na krańcach północno-wschodnich, a przelotne deszcze na północy –...

zobacz więcej

Wichury w całym kraju


Jak informuje synoptyk IMGW Szymon Ogórek, najtrudniejsza sytuacja pogodowa będzie w zachodniej części kraju, w centrum oraz na Warmii i Mazurach.

– Porywy wiatrów mogą przekraczać 100 km/h, miejscami 115 km/h, a nawet 130 km/h punktowo, więc jest bardzo duże zagrożenie – ostrzega synoptyk IMGW, dodając, że miejscami zagrożeniem będzie też deszcz. – Spodziewamy się opadów w ilości skumulowanej do 50 mm – przekazuje Ogórek.

Przed wichurami ostrzega także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ostrzeżeniach SMS apeluje o ostrożność i informuje o możliwych przerwach w dostawach prądu.

Ostrzeżenia dla Pomorza


Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwie pomorskim obowiązuje od piątku od godz. 17:00 do soboty do godz. 2:00 w nocy. Zostało ono wydane dla powiatów: puckiego, chojnickiego, kościerskiego, nowodworskiego, wejherowskiego, gdańskiego, tczewskiego, starogardzkiego, malborskiego, kwidzyńskiego oraz sztumskiego, Gdyni i Gdańska. Jak poinformował IMGW, w województwie zachodniopomorskim miejscami mogą tworzyć się trąby powietrzne.

Burze z gradem w regionie łódzkim


Również dla regionu łódzkiego wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem; mogą się one pojawić się po południu, wieczorem i w nocy. Meteorolodzy przestrzegają, że również w Łódzkiem mogą tworzyć się trąby powietrzne.

Grad jak kurze jaja, zniszczone samochody i uprawy

Zniszczone pojazdy i uprawy – to efekt burz i gradobicia, jakie nawiedziły Francję. Od sobotniego popołudnia alerty ogłoszono w 65 z 94...

zobacz więcej

IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla województwa łódzkiego dotyczące burz z gradem w powiatach: bełchatowskim, łaskim, łęczyckim, w Łodzi, w powiecie pabianickim, pajęczańskim, poddębickim, sieradzkim, wieluńskim, wieruszowskim, zduńskowolskim i zgierskim. Ostrzeżenie to obowiązuje w piątek od godz. 15:00 do północy.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące burz z gradem dla województwa łódzkiego wydał IMGW dla powiatów brzezińskiego, kutnowskiego, łowickiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic i powiatów skierniewickiego, rawskiego oraz tomaszowskiego. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 17:00 w piątek do godz. 2:00 w nocy z piątku na sobotę.

Zobacz także: Radar burz i opadów


Drugi stopień zagrożenia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej