RAPORT

Wojna na Ukrainie

Marek Formela: Latarką w półmrok. Lekcja manier

Aleksandra Dulkiewicz (fot.  PAP/Adam Warżawa)
Aleksandra Dulkiewicz (fot. PAP/Adam Warżawa)

Ponieważ Aleksandra Dulkiewicz postulowała w Brukseli „zwiększenie przejrzystości na wszelkich szczeblach politycznych”, gdyż „demokracja i praworządność będą miały się dobrze wtedy, gdy sprawujący władzę, niezależnie na jakim szczeblu, występować będą przed obliczem świadomych, wyedukowanych, wolnych obywateli” – spełniamy ten oświatowy postulat na gruncie gdańskim. Skoro „niezależne media filarem demokracji”...

Gigantyczne podwyżki dla prezydentów Inowrocławia i Gdańska

Rada Miejska Inowrocławia podjęła decyzję o niemal dwukrotnym podwyższeniu pensji prezydenta Ryszarda Brejzy z 10 940 zł do 20 640 zł brutto....

zobacz więcej

Iwona Bierut i Rafał Mańkus ponownie rekomendowani przez prezydent Gdańska do rady nadzorczej GPEC-u - mogą liczyć na ponad 100 tys. złotych wynagrodzenia. Prezydent Jacek Karnowski nadal w radzie Pomorskiego Funduszu Rozwoju, spółce samorządowej, ale nie sopockiej. Skarbnik Sopotu Mirosław Goślicki w roku pandemii zarobił na lotnisku 88 tys. zł, a wiceprezydenci A. Aleksandrowicz i P. Borawski fatygują się na posiedzenia dwóch rad nadzorczych.

Nomenklatura, wg słownika PWN, to grupa osób uprzywilejowana przez władzę lub instancje partyjne w dostępie do stanowisk kierowniczych.

W strefie gospodarczej kontrolowanej jednoosobowo przez prezydentów Gdańska i Sopotu, mimo koronawirusa i krytycznych ocen polityki gospodarczej rządu, panuje dostatek materialny, a struktura kadrowa co najwyżej podlega kosmetycznym zmianom. Autor nie dostrzega wśród powoływanych lub rekomendowanych przez Aleksandrę Dulkiewicz i Jacka Karnowskiego niezależnych członków rad nadzorczych.

Zobacz także: Podwyżki gdańskich prominentów


Dodatkowe zatrudnienie obciąża osoby, do których kierownicy samorządu mają zaufanie. Ma ono wymierne znaczenie, w niektórych przypadkach oznacza prawo do dodatkowych apanaży na poziomie uzyskiwanym przez uczestników organów spółek giełdowych - mediana tych wynagrodzeń wynosi od 50 tys. zł do 115 tys. zł w zależności od miejsca na parkiecie.

Syn radnego, były poseł. Z miejskiej kasy nawet po 350 tys. zł rocznie

Gdańsk od lat – zdaniem wielu nie bez powodu – bywa nazywany „Małą Sycylią”. Matka prezydent Aleksandry Dulkiewicz pracowała w miejskim urzędzie,...

zobacz więcej

Gdańsko-sopockie spółki komunalne nie są co prawda notowane na giełdzie, ale wypłacają członkom organów nadzoru sowite stawki. Liderem, podobnie jak przed rokiem, pozostaje Iwona Bierut, dyrektor wydziału polityki gospodarczej UM w Gdańsku. Jej wynagrodzenie w urzędzie to ok. 150 tys. zł, ale jej dochody z dwóch rad nadzorczych GPEC i Saur Neptun Gdańsk to co najmniej 200 tys. złotych. Dyr. Bierut w radzie GPEC zasiada od czasów niepamiętnych, a kto ma lepsza pamięć, to... pamięta, że była bezpośrednio zaangażowana w tę transakcję po stronie Gdańska. Do rady GPEC rekomendował ją prezydent Adamowicz, a do rady SNG A. Dulkiewicz. I. Bierut nie ma obowiązku składania oświadczeń majątkowych.

Na drugim miejscu w sezonie 2021 uplasowała się skarbnik Izabela Kuś. Za 12 miesięcy ub. roku zarobiła w dwóch radach nadzorczych 123 tys. złotych, odpowiednio 104,3 tys. zł w SNG i 18,6 tys. zł w Porcie Czystej Energii. Trzecie miejsce w tym zestawieniu przypada Rafałowi Mańkusowi, prezesowi Areny Gdańsk. Podwyżkę jego wynagrodzenia w spółce prezydent Gdańsk uzasadniła wzruszająco, a za nadzór nad pracą zarządu lipskiego GPEC-u wspólnicy wypłacili mu 113,5 tys. zł, o 4 tys. zł więcej niż w 2020.

Oto lista najlepiej opłacanych członków rad nadzorczych gdańskich i sopockich spółek gminnych.

1. Iwona Bierut - 200 tys. zł (GPEC,SNG)
2. Izabela Kuś - 123 tys. zł (SNG,PCE)
3. Rafał Mańkus - 113,5 tys. zł (GPEC)
4. Alan Aleksandrowicz - 110 tys. zł (GAiT,GIWK)
5. Mirosław Goślicki - 88,3 tys. zł (Port Lotniczy)
6. Marcin Dawidowski - ok. 85 tys. zł (Port Lotniczy)
7. Teresa Blacharska - ok. 65 tys. zł (GAiT)
8. Andrzej Schulz - ok. 60 tys. zł (MTG SA)
9. Tomasz Lechowicz - ok. 51 tys. zł (PSSE)
10. Marek Ossowski i Wiesław Bielawski - ok. 50 tys. zł (obaj Gdańskie Wody)

Pokaźne podwyżki dla włodarzy Gdańska i Sopotu

Podwyżki dla prezydenta Sopotu i Gdańska. Zarówno Jacek Karnowski jak i Aleksandra Dulkiewicz zarobią od nowego roku około 20 tys. złotych. Jest to...

zobacz więcej

Na poziomie 40 tys. zł znajdują się zarobki z rad nadzorczych wiceprezydenta Piotra Borawskiego (Innobaltica i szpital dziecięcy w Oliwie), prezesa GIWK-u Jacka Skarbka (GUK) i... prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, który co prawda nie może występować w organie nadzoru spółki sopockiej, ale zarząd M. Struka desygnował włodarza Sopotu do Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Z tego tytułu do 188 tys. zł pensji doszło blisko 40 tys. zł wynagrodzenia z rady nadzorczej.

Publikując powyższe wypełniamy rekomendację Komitetu Regionów z Brukseli i dbamy o „nowy sposób komunikacji z obywatelami”. Naszym europejskim priorytetem jest „budowanie dialogu obywatelskiego”.

Orzekła Dulkiewicz, że zaufanie do instytucji gminy „wymaga praworządnego, przejrzystego, sprawiedliwego sprawowania władzy”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Spełniamy więc ogłoszone Europejczykom zasady gdańskiej mentorki. Słusznie politycy wymiaru lokalnego narzekają na jakość demokracji, skoro sami jej nie ulepszają...

Zobacz także: Dulkiewicz podniosła pensje gdańskim urzędnikom. Nawet do 21 tys. zł


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej