RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Nie potrafi zarządzać, możemy go nauczyć”. Premier o żalach Trzaskowskiego

My rzeczywiście obniżamy podatki i nie pierwszy już raz, po to, żeby w portfelach Polaków zostawało więcej pieniędzy; to bardzo potrzebne w czasie, kiedy szaleje inflacja – mówił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Trzaskowski nie wiedział, że jest nagrywany. „PiS obniża podatki. Będę miał mniej pieniędzy!”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski myślał, że rozmawia z merem Kijowa Witalijem Kliczką. Został jednak wprowadzony w błąd. Nagrano, jak w czasie...

zobacz więcej

W piątek poinformowaliśmy, że prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego nagrano w czasie jednej z rozmów.

– Znowu obniżyli podatki! W środku kryzysu! Kompletne szaleństwo... ale oni to właśnie robią! I oczywiście to oznacza, że ja będę miał mniej pieniędzy – żalił się.

Szef rządu w późniejszej rozmowie z TVP Info stwierdził, że nie rozumie, jak Trzaskowski może krytykować obniżanie podatków.

– Nazwał to szaleństwem. Powiedział, że znowu obniżamy podatki, że on ma mniej pieniędzy w budżecie. Otóż, drodzy rodacy, my obniżamy podatki. Rzeczywiście, nie pierwszy już raz, po to, żeby w portfelach Polaków zostawało więcej pieniędzy – podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, jest to dzisiaj bardzo potrzebne ze względu na szalejącą inflację.

Morawiecki: Polacy będą mieli więcej pieniędzy w kieszeni

„Trzeba myśleć, o czym się mówi”. Żaryn o rozmowie Trzaskowskiego z fałszywym Kliczką

Zawsze należy myśleć o tym, co się mówi, i trzeba pamiętać, że jesteśmy jako Polska poddawani prowokacjom – podkreślił rzecznik ministra...

zobacz więcej

– Ja z trwogą wypatruje kolejnych wskaźników inflacji, dzisiaj też kolejny bardzo wysoki, ale właśnie to jest nasza metoda, żeby Polacy mieli więcej pieniędzy netto w swoich portfelach – mówił premier.

Właśnie dlatego, podkreślił, zostały wprowadzone różnego rodzaju działania osłonowe. Wymienił obniżkę podatku VAT na żywność do zera, obniżkę podatku na paliwa, na energię elektryczną, cieplną, a także na gaz. – Wszędzie tam, gdzie możemy, staramy się interweniować – zapewnił szef rządu.

– A pan Rafał Trzaskowski co? No twierdzi, że to jest jakieś szaleństwo. Chyba szaleństwem jest to, co on mówi. Naprawdę niech się zastanowi. On chyba nie bardzo potrafi zarządzać swoim budżetem. Widzę, że tam podnoszą ciągle opłaty od parkingów, opłaty za wywóz śmieci – stwierdził premier.

– Pewnie jakieś mafie śmieciowe tam szaleją również, to my możemy mu pomóc. My możemy go naprawdę nauczyć, bo jak przejmowaliśmy stery nawy państwowej, to w budżecie państwa również szalały różne mafie, a przez budżet wszystko przeciekało; taki był rok 2015 jeszcze – zaznaczył Morawiecki.

Jak podkreślił, dzięki różnego rodzaju działaniom w resorcie finansów udało się zbudować mocny, solidny budżet państwa.

– I dziś mamy pieniądze na politykę społeczną i owszem, również na obniżanie podatków. Taka jest rzeczywistość. Możemy jakichś ekspertów zaproponować panu Rafałowi Trzaskowskiego. Pomogą niewątpliwie w budżecie miasta stołecznego – mówił szef rządu. – Jest coś nieprawdopodobnego, to jakiś chyba blamaż kompletny to, co usłyszałem, no ale rzeczywiście muszę powiedzieć, że naprawdę będziemy dalej też obniżać podatki po to, żeby Polacy mieli więcej pieniędzy – dodał Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej