RAPORT

Wojna na Ukrainie

Święto Służby Więziennej. Jest zapowiedź poprawy bezpieczeństwa pracy

Na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. – Wasza służba jest służbą wyjątkową. Wymagającą szczególnych cnót, kwalifikacji i profesjonalizmu – powiedział podczas uroczystości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Obiecał poprawę warunków pracy funkcjonariuszy, dzięki kolejnej transzy pieniędzy na modernizację służby więziennej. Zapewnił, że przygotowano zmiany w prawie i „napaść na funkcjonariusza służby więziennej będzie dużo surowiej karana niż dotychczas”.

„Służba Więzienna to nie jest zwykła praca. To misja”

Służba Więzienna to nie zwykła praca, a misja, której musi towarzyszyć poczucie wielkiej odpowiedzialności; zabiegając o bezpieczeństwo Polaków,...

zobacz więcej

W piątek na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. Wcześniej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej.

Dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński mówił o tym, co dotychczas zostało zrobione dla usprawnienia funkcjonowania formacji, ale też o trwających reformach wprowadzanych przez resort sprawiedliwości. Podkreślił przy tym, że zadania stawiane Służbie Więziennej nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie kadra.

– To właśnie wy, stojący dzisiaj przed nami, jesteście w służbie najważniejsi, jesteście jej największym potencjałem. Dziękuję wam wszystkim – funkcjonariuszom i pracownikom za wasz codzienny trud, zaangażowanie, za sumienność i oddanie, z jakim realizujecie swoje zadania – podkreślił generał.

Zobacz także: Służba Więzienna porozumiała się z Lasami Państwowymi


List prezydenta Andrzeja Duda na obchodach święta Służby Więziennej w Warszawie odczytał minister Andrzej Dera. Prezydent podkreślił w nim, że to niezwykle ważna i potrzebna formacja. Podziękował Służbie Więziennej za pełną zaangażowania i poświęcenia służbę.

Funkcjonariusze Służby Więziennej będą mogli walczyć z pandemią. Ustawa podpisana

Funkcjonariuszy Służby Więzienne będą mogli być kierowani do walki z pandemią. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę w tej sprawie....

zobacz więcej

„Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej działają w specyficznych warunkach. Na co dzień niewidoczni dla zwykłych obywateli pełnią państwo jedną z najtrudniejszych i najbardziej odpowiedzialnych ról, stawiając czoła wyzwaniom, które wymagają niezwykłej dyscypliny oraz profesjonalizmu” – napisał Andrzej Duda.

Wskazał też, że funkcjonariusze SW muszą mieć zapewnione jak najlepsze warunki pracy, być jak najlepiej wyposażeni i znakomicie wyszkoleni.

List premiera Mateusza Morawieckiego odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich. „Dziś także z wdzięcznością i szacunkiem oddajemy hołd pośmiertnie uhonorowanym funkcjonariuszom, kapelanom i pracownikom, którzy w czasie służby dali świadectwo odwagi, godności i wierności Polsce. Wszystkim zebranym na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przekazuję wyrazy uznania i głębokiego szacunku" –napisał premier.

Szef rządu dodał, że Służba Więzienna to niezwykle ważne ogniwo systemu bezpieczeństwa państwa. „Jako kontynuatorzy chlubnej tradycji, sięgającej 1919 roku, gdy kształtowała się administracja odrodzonej Rzeczypospolitej, zostaliście powołani do wypełniania misji w imię sprawiedliwości, dobra społeczeństwa i dobra człowieka. Przeciwdziałacie zagrożeniom, dozorujecie osadzonych w aresztach, w zakładach karnych, prowadzicie niełatwą działalność resocjalizacyjną” – napisał szef polskiego rządu.

Prokuratura: Policja i Służba Więzienna działały prawidłowo w sprawie Stefana W.

Toruńska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez strażników więziennych i funkcjonariuszy policji....

zobacz więcej

Podczas uroczystości głos zabrał także szef Ministerstwa Sprawiedliwości. – Wasza służba jest służbą wyjątkową. Wymagającą szczególnych cnót, kwalifikacji i profesjonalizmu – powiedział minister Zbigniew Ziobro zwracając się do funkcjonariuszy.

Zaznaczył, że udało się pozyskać 1,5 mld złotych na pierwszą ustawę modernizującą służbę więzienną, która miała za cel poprawę warunków pracy. – Teraz udało się uzyskać drugą transzę na rzecz modernizacji, tj. 2 mld złotych. Te pieniądze mają właśnie poprawić warunki waszej pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo – podkreślił.

– Nie może być tak, że wygoda osadzonych stawiana jest ponad wasze bezpieczeństwo. Dlatego środki finansowe, które pozyskaliśmy, mają służyć na przebudowę różnych elementów infrastruktury, związanych z bezpieczeństwem. Przygotowaliśmy też zmiany w prawie, tak, aby podnieść wasze bezpieczeństwo, aby jasno powiedzieć, że zamach, napaść na funkcjonariusza służby więziennej będzie dużo surowiej karana niż dotychczas – mówił Ziobro. Wyraził opinię, że trzeba rozszerzyć paletę środków przymusu bezpośredniego i możliwość ich użycia.

Minister przypomniał, że Polska jest krajem, w którym prowadzone jest największe tzw. więzienie elektroniczne w Europie. – To nasz sukces. Ta kara daje duże możliwości oddziaływania na skazanego, który dopuścił się stosunkowo niegroźnego przestępstwa – powiedział szef resortu. Jak też podkreślił, „to jest też środek dużo tańszy dla budżetu państwa”.

Ziobro zaznaczył, że ogromnym sukcesem jest też praca więźniów. – 88 procent tych, którzy są zdolni do pracy, może dziś pracować. To też wasz sukces – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej