Za 186 milionów funtów Watykan sprzedał luksusową kamienicę w Londynie, której wcześniejszy zakup jest przedmiotem procesu sądowego trwającego przed Trybunałem Watykańskim. Po raz pierwszy od prawie 300 lat sądzony jest kardynał oskarżony o nadużycia finansowe.
Ojciec św. Franciszek zaprosił do Watykanu kard. George'a Pella, australijskiego hierarchę, który w wyniku niesłusznego oskarżenia o pedofilię...
zobacz więcej
Kamienica mieści się przy Sloane Avenue w centrum brytyjskiej stolicy. Jak podała Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), nabywcą nieruchomości jest firma inwestycyjna Bain Capital.
Ponadto poinformowano, że całą procedurę w różnych jej fazach monitorował watykański Sekretariat ds. Ekonomii. W oświadczeniu mowa jest też o tym, że straty poniesione z powodu zakupu kamienicy „w żadnym razie nie dotknęły świętopietrza, a wraz z nim datków wiernych”.
Pół miliona euro za doradztwo dostała od Watykanu włoska ekspertka w dziedzinie relacji dyplomatycznych, która współpracowała z Sekretariatem...
zobacz więcej
Kardynał na ławie oskarżonych
Transakcja związana z zakupem tej nieruchomości za ponad 300 milionów euro została objęta śledztwem w Watykanie przed trzema laty,
gdy na jaw wyszło, że towarzyszyły temu liczne nieprawidłowości w Sekretariacie Stanu, a dokonano go także ze środków pochodzących ze świętopietrza (dobrowolnej daniny wnoszonej przez kraje katolickie na rzecz Stolicy Apostolskiej), przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.
Od 2021 roku trwa w Watykanie proces w sprawie nieprawidłowości finansowych przede wszystkim w Sekretariacie Stanu. Zarzuty w procesie dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. Proces został już nazwany historycznym.
Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed tamtejszym Trybunałem stanął kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. To były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, były substytut sekretarza stanu kardynał Angelo Becciu. Odpiera on wszelkie zarzuty.
Razem z nim oskarżono dziewięć innych osób;
to między innymi byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy zaangażowani w zakup kamienicy w luksusowej dzielnicy Londynu. Uznano to wręcz za katastrofalną inwestycję, bo nie tylko przyniosła straty, ale wstrząsnęła Watykanem, wywołując ogromny skandal, zagrażający jego reputacji.
źródło:

pap
#watykan
#willa
#londyn
#nieprawidłowości
#nadużycia
#świętopietrze