RAPORT

Wojna na Ukrainie

Watykan sprzedał luksusową kamienicę kupioną za środki ze świętopietrza

Watykan odrabia straty po nieracjonej transakcji (fot. Shutterstock)
Watykan odrabia straty po nieracjonej transakcji (fot. Shutterstock)

Za 186 milionów funtów Watykan sprzedał luksusową kamienicę w Londynie, której wcześniejszy zakup jest przedmiotem procesu sądowego trwającego przed Trybunałem Watykańskim. Po raz pierwszy od prawie 300 lat sądzony jest kardynał oskarżony o nadużycia finansowe.

„Papież chce oczyścić finanse watykańskie”

Ojciec św. Franciszek zaprosił do Watykanu kard. George'a Pella, australijskiego hierarchę, który w wyniku niesłusznego oskarżenia o pedofilię...

zobacz więcej

Kamienica mieści się przy Sloane Avenue w centrum brytyjskiej stolicy. Jak podała Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), nabywcą nieruchomości jest firma inwestycyjna Bain Capital.

Ponadto poinformowano, że całą procedurę w różnych jej fazach monitorował watykański Sekretariat ds. Ekonomii. W oświadczeniu mowa jest też o tym, że straty poniesione z powodu zakupu kamienicy „w żadnym razie nie dotknęły świętopietrza, a wraz z nim datków wiernych”.

Pół miliona euro za „doradztwo” dla Watykanu. Tak działał kard. Becciu

Pół miliona euro za doradztwo dostała od Watykanu włoska ekspertka w dziedzinie relacji dyplomatycznych, która współpracowała z Sekretariatem...

zobacz więcej

Kardynał na ławie oskarżonych


Transakcja związana z zakupem tej nieruchomości za ponad 300 milionów euro została objęta śledztwem w Watykanie przed trzema laty, gdy na jaw wyszło, że towarzyszyły temu liczne nieprawidłowości w Sekretariacie Stanu, a dokonano go także ze środków pochodzących ze świętopietrza (dobrowolnej daniny wnoszonej przez kraje katolickie na rzecz Stolicy Apostolskiej), przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.

Od 2021 roku trwa w Watykanie proces w sprawie nieprawidłowości finansowych przede wszystkim w Sekretariacie Stanu. Zarzuty w procesie dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. Proces został już nazwany historycznym. Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed tamtejszym Trybunałem stanął kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. To były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, były substytut sekretarza stanu kardynał Angelo Becciu. Odpiera on wszelkie zarzuty.

Razem z nim oskarżono dziewięć innych osób; to między innymi byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwaj włoscy maklerzy zaangażowani w zakup kamienicy w luksusowej dzielnicy Londynu. Uznano to wręcz za katastrofalną inwestycję, bo nie tylko przyniosła straty, ale wstrząsnęła Watykanem, wywołując ogromny skandal, zagrażający jego reputacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej