RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rau: Akcesja Finlandii do NATO znacząco zwiększy bezpieczeństwo w rejonie Bałtyku

Akcesja Finlandii do NATO wzmocni Sojusz i znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego. W Polsce jest zgoda, by jak najszybciej wyrazić zgodę na ten krok – mówił w piątek w Helsinkach szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że potrzebne są kolejne sankcje wobec Rosji.

„Alarm!”. Finowie kończą z neutralnością [WIDEO]

Przez całe dziesięciolecia Finlandia była symbolem kraju, który z obawy przed Rosją nie mógł prowadzić własnej polityki zagranicznej i musiał...

zobacz więcej

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau odwiedził w piątek Helsinki, gdzie został przyjęty przez prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, a także spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto oraz minister ds. europejskich i aktywów państwowych Tytti Tuppurainen.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem fińskiej dyplomacji Rau podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta jako ministra w Finlandii i przypadła w niezwykle ważnym momencie, czyli po szczycie NATO w Madrycie, na którym oficjalnie zaproszono Finlandię do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Polska wita z zadowoleniem wasz wniosek o przystąpienie do NATO, w moim kraju jest konsensus polityczny, by jak najszybciej procedować ratyfikację. Jestem przekonany, że wasza akcesja wzmocni Sojusz i znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz stabilności politycznej w rejonie Morza Bałtyckiego – dodał.

Polacy są gotowi wesprzeć Szwecję i Finlandię [SONDAŻ]

68 proc. badanych jest skłonnych udzielić pomocy Szwecji i Finlandii do momentu, gdy uzyskają członkostwo w NATO – wynika z sondażu IBRIS dla...

zobacz więcej

Finlandia dziękuje Polsce za pomoc Ukraińcom


Szef polskiego MSZ przypomniał, że po inwazji Rosji na Ukrainę cała Europa znalazła się w nowej sytuacji strategicznej. – Rosji nie można już postrzegać jako partnera – podkreślił. – Reżim rosyjski powinien zostać odizolowany od społeczności międzynarodowej i gospodarki. Obecne sankcje są niewystarczające, musimy kontynuować prace nad nowym pakietem środków ograniczających – dodał Rau.

Minister podkreślał też bardzo dobrą współpracę bilateralną Polski i Finlandii m.in. na rzecz bezpieczeństwa oraz obronności.

Szef fińskiego MSZ przekazał, że rozmowa z Rauem dotyczyła również współpracy w ramach UE, działań OBWE. Podkreślił, że oczywiście Polska i Finlandia potępiają agresję Rosji na Ukrainę. Podziękował za solidarność Polaków z Ukraińcami i wsparcie uchodźców, o czym świadczy fakt, że Polska przyjęła kilka milionów uciekinierów z ogarniętego wojną kraju. Haavisto mówił, że w Finlandii jest ponad 20 tys. uchodźców z Ukrainy, a także że jego kraj przeznaczy 70 mln euro na odbudowę Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej