RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szefowa MSW Litwy: Odparliśmy hybrydowy atak Łukaszenki

W ubiegłym roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło prawie 4,2 tys. osób (fot. PAP/EPA/M.METZEL/KREMLIN)
W ubiegłym roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło prawie 4,2 tys. osób (fot. PAP/EPA/M.METZEL/KREMLIN)

Litwa odparła hybrydowy atak Alaksandra Łukaszenki – powiedziała szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite, podsumowując rok, który minął od wprowadzenia w kraju stanu sytuacji nadzwyczajnej w związku z nielegalną migracją z Białorusi.

Kryzys migracyjny. Litwa wprowadziła zaostrzony stan wyjątkowy

Na Litwie od środy od północy czasu lokalnego obowiązuje zaostrzony stan wyjątkowy. Został wprowadzony w strefie przygranicznej z Białorusią oraz...

zobacz więcej

Sytuacja nadzwyczajna w całej Litwie została ogłoszona 2 lipca 2021 r., co ułatwiło podejmowanie decyzji w celu opanowania kryzysu, korzystanie z funduszy publicznych i rozmieszczanie wojska.

– Ten rok wymagał szybkich, niekonwencjonalnych i często niepopularnych decyzji, ale wszystkie one były naprawdę niezbędne, bo musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo kraju – powiedziała Bilotaite na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że „plan Łukaszenki, by zalać Unię Europejską nielegalnymi migrantami, nie powiódł się”; przypomniała, że przed rokiem w ciągu doby notowano około 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy litewsko-białoruskiej.

Ile Litwę kosztowało opanowanie kryzysu migracyjnego


W ocenie szefowej MSW obecnie droga z Białorusi na Litwę dla nielegalnej migracji jest zablokowana, ale zagrożenie pozostaje. – Musimy być gotowi, przygotowani i tak właśnie jest – zaznaczyła Bilotaite.

Napływ nielegalnych migrantów Litwa określa jako atak hybrydowy reżimu w Mińsku. W ubiegłym roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło prawie 4,2 tys. osób, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. W ciągu roku na granicy zawrócono 10 381 osób.

Ostatnio w ciągu doby notowanych jest średnio około 10 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej