RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kilkadziesiąt wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii. Podpisano umowę

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Świdniku umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców typu AW149 dla Wojska Polskiego. Maszyny zostaną wyposażone m. in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Pierwsze sztuki zostaną dostarczone już w przyszłym roku. – To ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej – zaznaczył szef MON.

Donald Tusk niezadowolony ze szczytu NATO. „Jestem naprawdę zaniepokojony”

Jeśli rzeczywiście to, o czym się dziś dowiedzieliśmy, to były wszystkie polskie postulaty, to naprawdę jestem bardzo tym zaniepokojony – tak...

zobacz więcej

Nowe maszyny, które będą systematycznie dostarczane do polskiej armii od 2023 roku, będą wykonywały zarówno zadania transportu żołnierzy, jak i wsparcia pododdziałów z powietrza.

Po zakupach dla marynarki, czas na siły lądowe


– Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. (...) W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. – To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo, PZL Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy – zaznaczył. Wyraził przy tym zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.

– Ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku – zaznaczył, dodając, że jest to niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, napaści Rosji na Ukrainę i tego, że tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W związku z tym – mówił Błaszczak – polskie władze podjęły decyzję, by „skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego”.

Ile Polska zapłaci za nowe śmigłowce?


– Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – powiedział Błaszczak. Poinformował też, że w ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.

Zobacz także: „Punkt zwrotny”. Europoseł zwraca uwagę na szczegóły decyzji NATO ws. Rosji [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej