RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sobolewski o słowach Tuska: Można powiedzieć, że to głos Moskwy w Polsce

Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Donald Tusk (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Wypowiedzi szefa PO Donalda Tuska o szczycie w Madrycie to chyba odosobniony głos na opozycji; głos Tuska to, można powiedzieć, głos Moskwy w Polsce – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Polityk PiS wskazywał, że szczyt NATO w stolicy Hiszpanii już można nazwać historycznym.

Szwecja i Finlandia w NATO? Erdogan stawia ostatni warunek

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w ich porozumieniu z Turcją dotyczącym akcesji do NATO, wniosek ratyfikacyjny...

zobacz więcej

Szef PO Donald Tusk skomentował ustalenia szczytu NATO w Madrycie. Ocenił, że polskie działania są mało ambitne i mało podmiotowe.

Lider Platformy wskazywał, że Polska powinna była zgłosić postulat stałej obecności co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce, co – jak twierdził – proponowali politycy Platformy. Mówił też, że Polska jest teraz w gorszej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa niż pół roku temu.

Do słów Tuska odniósł się w Polskim Radiu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Polityka wypowiedź Tuska „nie dziwi”.

– Pamiętamy doskonale: gdy był premierem Donald Tusk, a prezydentem Bronisław Komorowski, na szczycie NATO podpisywali inną strategię, gdzie Rosję nazywano partnerem. A w trakcie rządów Donalda Tuska prezydent USA Barack Obama 17 września ogłaszał, że nie będzie powstawała tarcza antyrakietowa w Polsce – stwierdził Sobolewski.

Szczyt NATO. Sobolewski o wypowiedzi Tuska


– Więc to, że dziś odzywa się pan Tusk takimi albo innymi słowami, to tylko jest potwierdzenie tego, co o nim mówiono, pisano w Moskwie: »Nasz człowiek w Warszawie« – powiedział.

Stoltenberg: Globalny kryzys żywnościowy to bezpośredni skutek ataku Rosji na Ukrainę

Globalny kryzys żywnościowy jest bezpośrednim rezultatem ataku Rosji na Ukrainę – powiedział szef NATO Jens Stoltenberg w czwartek na konferencji...

zobacz więcej

Zauważył też, że „jest to chyba odosobniony głos na opozycji”.

Bo wiem, że z części opozycji dochodziły głosy, że ten szczyt jest jednak sukcesem. Głos Donalda Tuska, można powiedzieć, to głos Moskwy w Polsce – stwierdził.

Historyczny szczyt w Madrycie


Sobolewski wskazywał, że szczyt w Madrycie, który odbył się w tym tygodniu, już można nazwać historycznym.

– Po pierwsze, została przyjęta nowa strategia NATO, prezydent Duda podpisał nową strategię wraz z innymi członkami NATO, gdzie Rosja jest określana jako przeciwnik. W końcu została określona właściwie – uzasadniał.

Zauważył również, że rozpoczęta została też procedura akcesji Finlandii i Szwecji do NATO. Podkreślił wagę decyzji prezydenta USA Joego Bidena o tym, że w Polsce zostanie utworzone stałe dowództwo V Korpusu Armii USA.

Szwecja i Finlandia w NATO? Erdogan stawia ostatni warunek

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie wywiążą się z zobowiązań zapisanych w ich porozumieniu z Turcją dotyczącym akcesji do NATO, wniosek ratyfikacyjny...

zobacz więcej

Podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódcy NATO przyjęli nową Koncepcję Strategiczną. Uznali w niej, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim.

NATO zdecydowało także o wzmocnieniu wschodniej flanki oraz o zaproszeniu Finlandii i Szwecji do członkostwa. Prezydent USA Joe Biden oświadczył w Madrycie, że w Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA.

Od jesieni 2020 r. w Poznaniu działa wysunięte stanowisko dowodzenia tego związku, które koordynuje działania sił lądowych USA w Europie. Na początku marca, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Amerykanie zapowiedzieli przeniesienie stałego dowództwa V Korpusu z USA do Europy i przerzucenie z Fort Knox do Niemiec i Polski kolejnych 300 wojskowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej