RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie opuścili Wyspę Węży. Z dobrej woli? Brytyjski resort obrony wyjaśnia

Rosyjskie siły wycofały się z okupowanej Wyspy Węży  (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)
Rosyjskie siły wycofały się z okupowanej Wyspy Węży (fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)

Rosyjskie siły wycofały się z okupowanej Wyspy Węży najprawdopodobniej na skutek ukraińskich ataków, a nie w ramach gestu dobrej woli, jak twierdzi Rosja – poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

Wyspa Węży wolna od rosyjskich żołnierzy. „Cudowna operacja” ukraińskiej armii

Na położonej na Morzu Czarnym Wyspie Węży nie ma już żołnierzy rosyjskich – poinformował w czwartek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy...

zobacz więcej

„30 czerwca 2022 r. rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że jego siły wycofały się z Wyspy Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Wyspa została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji  i znajduje się przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów. Ukraińskie Siły Zbrojne przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon przy użyciu pocisków i dronów. Ponadto użyły pocisków przeciwokrętowych, by powstrzymać rosyjskie okręty wojenne próbujące dostarczać zaopatrzenie na wyspę. Rosja najprawdopodobniej wycofała się z Wyspy Węży ze względu na izolację garnizonu i jego rosnącą podatność na ukraińskie uderzenia, a nie jako »gest dobrej woli«, jak twierdziła” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

„Ponadto rosyjskie siły lądowe twierdzą, że zdobyły wioskę Prywilla, na północny zachód od będącego przedmiotem walk miasta Lisiczańsk w Donbasie. Prawdopodobnie trwają intensywne walki o wzgórza wznoszące się wokół rafinerii ropy naftowej w Lisiczańsku” – dodało ministerstwo obrony.

(fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)
(fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej