RAPORT

Wojna na Ukrainie

Historyczne cięcie podatku dochodowego. Zmian od 1 lipca jest więcej

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym weszła w życie. Nowe przepisy obniżają m.in. niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc. – To powoduje, że Polacy będą mieli więcej środków w swoich portfelach – komentowała w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podkreśliła, że to niejedyne zmiany wprowadzone od lipca. Rusza kolejny program wsparcia rodzin z małymi dziećmi, czyli Dobry Start. – Od dziś drogą elektroniczną rodzice mogą składać wnioski – przypomniała minister.

Ujawniamy: Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków

Portal tvp.info ujawnił, że znany prezenter Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków. Sprawa dotyczy okresu między 2012 a 2015 r. W tamtym...

zobacz więcej

W życie weszły zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które m.in. obniżyły niższą stawkę podatkową z 17 do 12 proc. Z niższej stawki skorzystają wszyscy, którzy rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej, a więc pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i przedsiębiorcy rozliczający się w ten sposób.

Kto nie skorzysta z obniżki podatku PIT?


Tym samym osoby, które rozliczają się przy użyciu skali podatkowej i uzyskają dochody przekraczające 30 tys. zł, zapłacą 12-proc. stawkę PIT. Wyższą, 32-proc. stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczą 120 tys. zł.

Czytaj więcej: Zmiany w systemie podatkowym. Co trzeba wiedzieć?

Co z rodzicami samotnie wychowującymi dzieci


Od piątku wróciło także preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach sprzed 2022 r. Z podwójnej kwoty wolnej (60 tys. zł) korzystać będą mogli wszyscy samotni rodzice.

Rośnie także limit kwoty dochodów dziecka, który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.)
. Poza tym renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z „własnej” kwoty wolnej. W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci ani od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6 tys. zł wynagrodzenia rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej