RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kulisy rozmów Macrona z Putinem, Scholzem i Zełenskim. Francuski dokument

O czym Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem tuż przed wojną? (fot. PAP/EPA/Lavandeira Jr, PAP/EPA/A.ZEMLIANICHENKO/AP POOL, PAP/EPA/S.PEREZ)
O czym Emmanuel Macron rozmawiał z Władimirem Putinem tuż przed wojną? (fot. PAP/EPA/Lavandeira Jr, PAP/EPA/A.ZEMLIANICHENKO/AP POOL, PAP/EPA/S.PEREZ)

Najnowsze

Popularne

Wyemitowany w czwartek francuski film dokumentalny „Prezydent, Europa i wojna” ujawnia kulisy rozmów prezydenta Francji Emmanuela Macrona z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Materiał obejmuje kontakty między przywódcami od 20 lutego do przyjazdu zachodnich przywódców do Kijowa.

Scholz i Macron boją się porażki Rosji. Liczą, że Putin weźmie „swoje” na Ukrainie i odpuści

Niemcy od ponad dwóch miesięcy nie wysłały prawie żadnej broni na Ukrainę, a ich kanclerz gra na czas. Podczas gdy Ukraińcy toczą twarde boje z...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Główne motywy wyemitowanego w telewizji France 2 filmu w reżyserii Guya Lagache'a to obawy przed eskalacją wojny na Ukrainie, ryzyko konfliktu nuklearnego, coraz bardziej radykalne działania Putina i dyplomacja prowadzona przez Pałac Elizejski.

Rozmowa Macron-Putin cztery dni przed wojną


Lagache został upoważniony do nagrania całości rozmowy francuskiego prezydenta z prezydentem Rosji z 20 lutego, której fragmenty są publikowane od kilku dni w mediach.

– To nie jest demokratycznie wybrany rząd. Oni doszli do władzy w wyniku zamachu stanu, ludzie byli paleni żywcem, doszło do rozlewu krwi i Zełenski jest jednym z odpowiedzialnych – mówił wtedy Putin.

Putin oświadczył również, że podstawą dialogu jest uwzględnianie interesów drugiej strony i prorosyjscy separatyści w Donbasie przekazali Ukraińcom takie propozycje, ale nie otrzymali na nie żadnej odpowiedzi.

Emmanuel Macron zauważa, że stroną porozumień mińskich jest Rosja i nie przewidują one, by podstawą dialogu miały być propozycje przedstawione przez separatystów.

– Kiedy twój negocjator próbuje zmusić Ukraińców do rozmowy na podstawie planów separatystów, nie odbywa się to w poszanowaniu porozumień mińskich. To nie separatyści będą przedstawiać propozycje dotyczące praw ukraińskich! – mówi Macron.

„Gdzie Twój prawnik uczył się prawa?”

Francja: żandarmi nachodzili 18-latkę, bo zapytała Macrona o gwałt

Choć po weekendzie Francja żyje głównie wynikami I tury wyborów parlamentarnych, nie milkną echa wizyty prezydenta Emmanuela na południu kraju,...

zobacz więcej

Dodaje, że ma przed sobą tekst porozumień i jest w nich napisane, że propozycje przedstawia rząd Ukrainy w konsultacji i za zgodą przedstawicieli niektórych rejonów Donbasu w ramach trójstronnej grupy kontaktowej.

– Dokładnie to proponujemy. Nie mam więc pojęcia, gdzie twój prawnik uczył się prawa – mówi Macron. Dodaje, że nie wie, jaki prawnik mógłby powiedzieć, że w suwerennym państwie teksty ustaw są przedstawiane przez grupy separatystów, a nie demokratycznie wybrane władze.

Prezydent Francji mówi też, że rozmawiał z Zełenskim i poprosił go o uspokojenie sytuacji w mediach społecznościowych i w ukraińskich siłach zbrojnych. Wezwał jednak Putina, by on również uspokoił rosyjskie siły zbrojne.

– Wczoraj było dużo bombardowań. Jeśli chcemy dać dialogowi szansę, trzeba uspokoić sytuację w regionie – dodał.

Putin na siłowni: Nie mam czasu, idę grać w hokeja


Macron mówi też, że rozmawiał z prezydentem USA Joem Bidenem, który – jak zapewnił francuski prezydent – jest gotów spotkać się z Putinem. Wobec tego Macron proponuje rozmowę między dwoma przywódcami w najbliższych dniach w Genewie. Putin odpowiada, że jest to propozycja warta rozważenia i należy ją omówić w gronie doradców obu prezydentów.

Rozmowa kończy się uwagą Putina, że jest na siłowni i chciałby już iść pograć w hokeja. Doradcy Macrona, w tym główny doradca ds. dyplomatycznych Emmanuel Bonne, otwarcie mówią w filmie, że Putin posługuje się kłamstwem.

Główne zmartwienie: eskalacja konfliktu i „drugi Czarnobyl”


Dokument rozpoczyna się relacją z przyjazdu Macrona do Kijowa i spotkaniem z Zełeńskim 8 lutego, podczas którego ujawnione są kulisy negocjacji handlowych między Francją a Ukrainą w kwestii zawierania kontraktów inwestycyjnych francuskich firm. Dokument dużo miejsca poświęcił też wystąpieniu Macrona na temat przyszłości Europy i jej wizji, które wygłosił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

„Arogancja Scholza”. Tak odpowiedział na pytanie dziennikarki o Ukrainę [WIDEO]

Niemieckie media piszą o „żenującym napadzie arogancji”, komentując zachowanie kanclerza Olafa Scholza na wtorkowej konferencji prasowej po...

zobacz więcej

Lagache jest też świadkiem rozmów Macrona z doradcami, jego przygotowań do wystąpień telewizyjnych i narad kryzysowych Rady Obrony w bunkrze pod Pałacem Elizejskim tuż po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Scenom z wystąpień zachodnioeuropejskich polityków towarzyszą materiały filmowe z ataków m.in. na Kijów, Mariupol i drastyczne zdjęcia z Buczy.

W otoczeniu Macrona ogromne obawy wzbudziły ataki Rosji na ukraińskie elektrownie atomowe i „groźba drugiego Czarnobyla
, a także ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego.

Bez Polski i krajów regionu, ale dużo o Niemczech i Scholzu


W filmie nie pojawia się praktycznie kwestia Polski, krajów bałtyckich, Rumunii i Mołdawii ani informacje o fali uchodźców wojennych przekraczających granice tych krajów. Pominięte zostały wszystkie wystąpienia polskich i wschodnioeuropejskich przywódców: na spotkaniu w Wersalu i podczas szczytu 27 krajów UE na temat wojny na Ukrainie.

Film dużo miejsca poświęca za to relacjom i rozmowom Macrona z Scholzem i Bonne'a ze swoim niemieckim odpowiednikiem Jensem Ploetnerem. W rozmowach z Johnsonem Macron podkreśla konieczność koordynacji działań UE z Wielką Brytanią w kwestii Ukrainy, a rozmowy z Scholzem są wymianą informacji na temat nastroju Putina i jego zapowiedzi dalszych działań.

„Macron prowadzi wobec Putina dyplomację »przecieków«” – ocenił dokument dziennik „Le Monde”.

Zobacz także: Tak Francja zaopatrywała Kreml. Dron wyprodukowano w lutym 2022 r. [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej