RAPORT

Wojna na Ukrainie

Politycy żyją dłużej od reszty obywateli. Nawet o 7,5 roku

Były premier Włoch Silvio Berlusconi (fot. Vincenzo Izzo/LightRocket via Getty Images)
Były premier Włoch Silvio Berlusconi (fot. Vincenzo Izzo/LightRocket via Getty Images)

Badacze Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali, jak wygląda długość życia polityków w porównaniu do innych obywateli. Okazuje się, że przedstawiciele tej grupy żyją dłużej od ogółu społeczeństwa średnio o 4,5 roku. We Włoszech ta różnica wynosi aż 7,5 roku.

Przez alkohol zgubił pendrive z danymi milionów Japończyków

Pewien Japończyk z Amagasaki na wyspie Honsiu przed wieczornym spotkaniem ze znajomymi włożył kartę pamięci do torby. Po kilku godzinach...

zobacz więcej

Naukowcy przeanalizowali dane z 11 wysokorozwiniętych krajów – Australii, Nowej Zelandii, Austrii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA. Wzięli pod lupę informacje na temat ponad 57 tys. polityków.

Dane pochodziły z lat 1945–2014, ale w przypadku niektórych państw, jak Francja, sięgnięto do źródeł z początków XIX w.

Z artykułu opublikowanego w periodyku „European Journal of Epidemiology” dowiadujemy się, że średnia długość życia polityków jest teraz większa o 4,5 roku w porównaniu do reszty społeczeństwa. W Szwajcarii ta różnica wynosi około 3 lat, a Wielkiej Brytanii, Holandii i Australi 3,5. Na drugim ekstremum są Włochy (7,5) i Stany Zjednoczone (7).

Aż do początku XX w. politycy mieli podobne wskaźniki śmiertelności jak ogół ludności. Później zaczęli mieć coraz większą przewagę w zakresie przetrwania.

Badacze przypuszczają, że wyraźnie dłuższa długość życia działaczy partyjnych może być wynikiem tego, że politycy zazwyczaj zarabiają znacznie powyżej średniego poziomu populacji, co może przekładać się na dostęp do opieki zdrowotnej. Inni wytłumaczeniem jest to, że współczesne formy kampanii wyborczych – z użyciem telewizji i mediów społecznościowych – premiują tych kandydatów, którzy wyglądają na zdrowszych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej