RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmiana płci? W Niemczech bez problemu – wystarczy 14 lat i oświadczenie

Żeby zmienić płeć, trzeba będzie tylko pójść do USC (fot. Shutterstock/Christian Horz)
Żeby zmienić płeć, trzeba będzie tylko pójść do USC (fot. Shutterstock/Christian Horz)

Najnowsze

Popularne

Niemcy planują uprościć procedury związane ze zmianą płci w dokumentach. Zamiast długotrwałej procedury, ekspertyz psychiatrów i sporych kosztów – ma wystarczyć proste oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Warunek, by przeprowadzić to samodzielnie: ukończone 14 lat. Inaczej nadal będzie trzeba pytać rodziców.

Sześć płci do wyboru. Austria odrzuca podział wyłącznie na kobiety i mężczyzn

W austriackich urzędach podczas rejestracji już wkrótce będzie dostępnych sześć rodzajów płci. Zgodnie z projektem nowelizacji przepisów, obywatele...

zobacz więcej

Nowe przepisy to efekt współpracy dwóch niemieckich resortów: ministerstwa sprawiedliwości i ministerstwa ds. rodziny. Ustawa nie została jeszcze przyjęta, ale już budzi duże kontrowersje. Ma zastąpić obowiązującą ustawę o transseksualizmie z 1980 r., która zdaniem postępowej części polityków jest poniżająca dla osób, które nie identyfikują się ze swoją płcią.

Wystarczy oświadczenie w USC


– Obecna ustawa traktuje te osoby jak chore. Nie ma na to żadnego uzasadnienia – podkreślił minister sprawiedliwości Marco Buschmann, cytowany przez Deutsche Welle.

Dotąd do zmiany płci w dokumentach (zupełnie co innego niż medyczna tranzycja) potrzebna była decyzja sądu. Do jej wydania trzeba było z kolei przedstawić dwie opinie psychiatryczne, odpowiedzieć na intymne pytania, wydać nawet tysiąc euro i czekać kilka miesięcy.

Zgodnie z nową propozycją, wszystko zostanie uproszczone: w przyszłości każda osoba w Niemczech będzie mogła sama ustalić własną płeć i imię w urzędzie stanu cywilnego. Pozostaje jeszcze temat osób niepełnoletnich, które mogą chcieć zmienić zapisy o swojej płci. Tutaj ustawa precyzuje: dzieci do 14. roku życia muszą dostarczyć oświadczenie o zmianie złożone przez rodziców lub opiekunów. Małoletni powyżej tej granicy wieku będą mogli zmieniać płeć w dokumentach bez ograniczeń.

Zobacz także: „Seksmisja” po poznańsku: Zmienia płeć, by uniknąć eksmisji i zapłaty długów [WIDEO]
teraz odtwarzane
Zmiana płci sposobem na ucieczkę od długów?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej