RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skandaliczne słowa ambasadora. Jest reakcja MSZ Polski i Ukrainy

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk (fot. Georg Wendt - Pool/Getty Images)
Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk (fot. Georg Wendt - Pool/Getty Images)

Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk relatywizował dokonane na Polakach bestialskie zbrodnie nacjonalistów Stepana Bandery. Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau nazwał te wypowiedzi „fałszującymi historię”. Teraz głos w sprawie zabrali dyplomaci z Kijowa. Zaznaczyli, iż „słowa ambasadora są jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy”.

Gen. Polko: NATO przestaje istnieć jako papierowy tygrys. Budujemy żelazną pięść

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce. – To jest przełomowy i historyczny szczyt dla...

zobacz więcej

„Odbyłem rozmowę z moim przyjacielem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą w związku z fałszującymi historię wypowiedziami ambasadora Ukrainy w Niemczech” – napisał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau.

„Podziękowałem ministrowi Kulebie za szybką publiczną interwencję w tej sprawie” – dodał.

Zobacz także:   „Idźcie do diabła”. Ambasador Ukrainy w Niemczech odpowiada na apel „przegrywów”

Jak zaznaczył minister, „Polska i Ukraina wspólnie muszą stawiać czoła zarówno próbom prowokacji jak i brakowi rozwagi i odpowiedzialności”.

Tyle mieszkań i domów zniszczyli Rosjanie. Ogromne liczby

W wyniku działań wojennych 120 tys. domów i mieszkań oraz 20 tys. bloków mieszkalnych na Ukrainie zostało zniszczonych – powiedział minister ds....

zobacz więcej

„Trudno się nie zdystansować”


Do sprawy odniósł się też szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.

„Ukraińskie MSZ dystansuje się od słów ambasadora Ukrainy w Niemczech na temat historii polsko-ukraińskiej. Bo trudno się od nich nie zdystansować” – napisał Kumoch.

Zobacz także:   „Ambitne i podmiotowe stanowisko Polski” za rządów PO-PSL. Fogiel publikuje zdjęcie

Ukraińskie MSZ w swoim oświadczeniu stwierdziło, że stosunki między Ukrainą a Polską są teraz w szczytowym momencie, a Ukraina dziękuje Polsce za bezprecedensowe wsparcie w walce z rosyjską agresją.

Ostrzał rakietowy cywilnych budynków w Odessie. Wiele ofiar

14 osób zginęło, a 30 zostało rannych wskutek uderzenia wrogiej rakiety w blok mieszkalny w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformował w...

zobacz więcej

Stanowisko MSZ Ukrainy


„Nic nas nie dzieli, bo zarówno w Kijowie, jak i w Warszawie jest pełne zrozumienie potrzeby zachowania jedności w obliczu naglących zagrożeń. Słowa ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, wypowiedziane w rozmowie z niemieckim dziennikarzem, są jego osobistym zdaniem i nie odzwierciedlają stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy" – oświadczyło ukraińskie MSZ.

Między MSZ Polski i Ukrainy odbyły się nieformalne konsultacje, jak wyjść z sytuacji stworzonej przez wypowiedź ambasadora.

Zobacz także:   Kiedy skończy się wojna? Ambasador Polski na Ukrainie komentuje

Jak relacjonowały media, w rozmowie z niemieckim dziennikarzem ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk został m.in. zapytany o masakry polskiej ludności, którymi miał dowodzić lider OUN Stepan Bandera. Ambasador powiedział, że we wskazanym okresie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców.

– To była wojna – stwierdził polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej