RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec zakazu. Strefa przy granicy z Białorusią ponownie otwarta

Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.

Zapora na granicy. Ruszyła budowa bariery elektronicznej [WIDEO]

Prace nad budową bariery fizycznej na granicy z Białorusią dobiegają końca. Straż Graniczna poinformowała, że ruszyła instalacja bariery...

zobacz więcej

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią był związany z presją migracyjną wywołaną przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Nie dotyczył m.in. mieszkańców, osób prowadzących tam działalność gospodarczą i służb.

Obowiązywał prawie 10 miesięcy, od 2 września ubiegłego roku. Tego dnia na tym terenie wprowadzono stan wyjątkowy na 30 dni, który potem przedłużono o kolejne 60 dni.

Stan wyjątkowy trwał do 30 listopada włącznie i zgodnie z konstytucją nie mógł być ponownie przedłużany. Przez kolejne miesiące zakaz w tej samej strefie obowiązywał na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Takie rozwiązanie umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej.

Wciąż obowiązuje 200 – metrowa strefa


Początkowo rozporządzenie MSWiA wprowadziło zakaz przebywania na trzy miesiące – od 1 grudnia do 1 marca. Następnie okres ten został wydłużony do 30 czerwca.

Zapora na granicy z Białorusią. „Mieszkańcy rozumieją sytuację”

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. – Ta zapora ma kolosalne znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego...

zobacz więcej

Termin ten zbiegał się z planowanym ukończeniem budowy zapory fizycznej. Powstawała ona na 187 km podlaskiego odcinka granicy z Białorusią.

Budowa została ukończona i zgodnie z zapowiedzią ministra Kamińskiego z 9 czerwca rozporządzenie o zakazie od piątku już nie obowiązuje. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.

Zakaz w tym pasie od piątku wprowadził wojewoda na podstawie przepisu z ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. MSWiA i Straż Graniczna tłumaczą, że jest on potrzebny ze względu na budowę bariery elektronicznej.

Składają się na nią m.in. kamery i czujniki ruchu. Perymetria zabezpieczy 202 km i ma być gotowa do połowy września. W woj. lubelskim, gdzie granica przebiega po rzece Bug i prace nie są prowadzone, takich ograniczeń nie ma.

Z rozporządzenia wojewody podlaskiego wynika, że pas granicy objęty zakazem zbliżania się na odległość 200 metrów ma 203,5 km długości. Przebiega od styku granic Polski, Białorusi i Litwy do znaku granicznego nr 498 oraz od północnego brzegu Bugu do znaku nr 444. Za złamanie zakazu grozi mandat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej