RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzeczniczka praw obywatelskich UE: Odpowiedź Jourovej „nie do przyjęcia”

Szefowa KE negocjowała przez komunikator zakup 1,8 mld szczepionek (fot. r.classen / Shutterstock.com)
Szefowa KE negocjowała przez komunikator zakup 1,8 mld szczepionek (fot. r.classen / Shutterstock.com)

Rzeczniczka praw obywatelskich Unii Europejskiej Emily O'Reilly wezwała unijnych urzędników „do bardziej szczegółowych poszukiwań” korespondencji szefowej KE Ursuli von der Leyen z szefem koncernu farmaceutycznego Pfeizer ws. zakupu 1,8 miliarda dawek szczepionek przeciw COVID-19 - poinformował portal EUobserver.

Von der Leyen kupiła 1,8 mld szczepionek przez WhatsApp. KE nie chce opublikować wiadomości

Komisja Europejska nie może znaleźć zapisu wiadomości tekstowych, które Ursula von der Leyen wymieniała z szefem koncernu farmaceutycznego Pfeizer...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak przypomina EUobserver w kwietniu 2021 r. „New York Times” podał, że przewodnicząca KE negocjowała poprzez komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19 z szefem Pfizera Albertem Bourlą.

Następnie o udostępnienie treści tych rozmów zwrócili się dziennikarz Alexander Fanta z serwisu informacyjnego netzpolitik.org i dziennikarz EUobserver. Także europosłanka Sophie in't Veld wystosowała taką samą prośbę.

W odpowiedzi wiceszefowa KE Vera Jourova stwierdziła, że komunikaty „krótkotrwałe i efemeryczne” nie są archiwizowane i nie wchodzą w zakres unijnych zasad przejrzystości w zakresie dostępu do dokumentów.

– Komisja może potwierdzić, że poszukiwanie przez biuro przewodniczącej wiadomości tekstowych, odpowiadających wnioskowi o dostęp do dokumentów, nie przyniosło żadnych rezultatów – napisała w odpowiedzi Jourova.

Wiceszefowa KE oświadczyła również, że Komisja rozważa zalecenie swoim pracownikom, aby nie korzystali z aplikacji do przesyłania wiadomości w kontekście biznesowym, co w rezultacie wyeliminowałoby potrzebę prowadzenia rejestru takich komunikatów.

Naukowcy są na tropie wziewnego leku na COVID–19 z przeciwciał lamy

Badacze z nowojorskiej Icahn School of Medicine wykazali, że odpornościowe nanociała z krwi lamy zapewniają ochronę przed dowolnym wariantem...

zobacz więcej

Niemniej jednak, jak podkreśla EUobserver, brak przejrzystości wokół korespondencji von der Leyen wywołał oburzenie wśród europosłów i organizacji społecznych, które skrytykowały Komisję za próby uniknięcia odpowiedzialności.

Belgijska socjalistka, eurodeputowana Kathleen Van Brempt, która przewodniczy specjalnej komisji parlamentu ds. COVID-19, uznała odpowiedź Komisji za „nie do przyjęcia”. – Całkowity brak przejrzystości przynosi korzyści branży, a nie obywatelom Europy – napisała na Twitterze.

Przeczytaj także: Komisarz Jourova znowu uderza w Polskę. Wymyśliła nowy pretekst na blokadę środków

Odpowiedź Komisji została także uznana przez biuro rzecznika praw obywatelskich UE za „problematyczną”, a rzeczniczka Emily O'Reilly wezwała unijnych urzędników „do bardziej szczegółowych poszukiwań”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej