RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tyle mieszkań i domów zniszczyli Rosjanie. Ogromne liczby

Wartość udokumentowanych zniszczeń mieszkań i infrastruktury wynosi 95 mld dolarów (fot. Vojtech Darvik Maca / Shutterstock.com)
Wartość udokumentowanych zniszczeń mieszkań i infrastruktury wynosi 95 mld dolarów (fot. Vojtech Darvik Maca / Shutterstock.com)

W wyniku działań wojennych 120 tys. domów i mieszkań oraz 20 tys. bloków mieszkalnych na Ukrainie zostało zniszczonych – powiedział minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow.

Podawał się za zakonnika i kolaborował z wrogiem. Donosił na swoich

Aresztowano mężczyznę, który podawał się za zakonnika i przekazywał Rosjanom informacje o miejscu zamieszkania zamożnych ludzi – podało biuro...

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

W zdalnym wystąpieniu przed Europejskim Komitetem Regionów Czernyszow poinformował o skali zniszczeń powstałych w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

– Ukraina jest niszczona, a zniszczenia są ogromne. Podam jeden przykład: domy prywatne. Mamy 120 tys. domów i mieszkań, które zostały zniszczone. Niebywała liczba, która cały czas rośnie. Poza tym bloki mieszkalne, 20 tys. takich bloków zostało zniszczonych. Oczywiście w różnym stopniu, nie wszystkie zburzono całkowicie, ale jedna trzecia z tych 20 tys. została zniszczona bezpowrotnie – zaznaczył minister.

Dodał, że tak dzieje się również w przypadku infrastruktury krytycznej: mostów, elektrowni itd.

– Według wstępnych szacunków całkowita wartość bezpośrednio udokumentowanych zniszczeń w sektorze mieszkalnictwa oraz w obszarze infrastruktury wynosi 95 mld dolarów – podał Czernyszow.

Przypomniał, że na Ukrainie działa Narodowa Rada ds. Odbudowy Ukrainy po Skutkach Wojny, której celem jest przygotowanie krajowej strategii działania w tym zakresie w partnerstwie z innymi krajami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Przeczytaj: Masakra w Kramatorsku. Zełenski chce, by zbrodnię osądził międzynarodowy trybunał

Zapowiedział jednocześnie, że część tego planu zostanie oficjalnie przestawiona 4-5 lipca na międzynarodowej Konferencji w sprawie Odbudowy Ukrainy w szwajcarskim Lugano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej